Մեղադրողը 15 տարի է պահանջել Վ.Ղուկասյանի դստեր փեսացուի պանության մեջ մեղադրվողի համար 02/06/2014   19:17  |  Քրեական խրոնիկոն
Այսօր Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանում ընթացող դատավարությանը մեղադրող դատախազ Ա.Մարուխյանը պահանջել է 15 տարվա ազատազրկման դատապարտել Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացուի` Կարեն Եսայանի սպանության մեջ մեղադրվող Հարություն Սարգսյանին:
Ավելի քան մեկ տարի ընթացող աղմկահարույց դատավարությունը, կարծես մոտենում է ավարտին:
Հիշեցնենք՝ դատաքննությունը մեկնարկել էր 2013թ. հունվարի 15-ին: Ամբաստանյալի աթոռին հայտնված Հարություն Սարգսյանը, ով, ի դեպ, Անիի նախկին ոստիկանապետի որդին է, մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 188-րդ հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա համակրել է Գյումրու նախկի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դուստր Մանյա Ղուկասյանին և ցանկացել ամուսնանալ նրա հետ, սակայն այդ նպատակով 2012թ փետրվարին Վարդան Ղուկասյանի մոտ գնացած տղայի հորը` Սամվել Սարգսյանին, նախկին քաղաքապետը մերժել և աշխատասենյակից դուրս էր արել:
Գործի նյութերի համաձայն՝ 2012թ մարտի վերջերին Հարություն Սարգսյանը, տեղեկանալով Կարեն Եսայանի հետ Մանյա Ղուկասյանի` 2012թ. ապրիլի 12-ին նշանակված նշանադրության մասին, խանդի հողի վրա` նրանց նշանադրությունը խափանելու, միաժամանակ աղջկա հորից վրեժխնդիր լինելու նպատակով սպանել է Կարեն Եսայանին:
Հարություն Սարգսյանը ձերբակալվել էր 2012թ. ապրիլի 13-ին: Նրա  նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանավարումը:

Прокурор просит 15 лет заключения для Арутюна Саркисяна, обвиняемого в убийстве жениха дочери экс-мэра Гюмри 02/07/2014   10:04  |  Криминальная хроника
В ходе проходящего накануне в суде первой инстанции Ширакской области Армении судебного разбирательства прокурор А. Марухян потребовал приговорить Арутюна Саркисяна - обвиняемого в убийстве жениха дочери экс-мэра Гюмри Вардана Гукасяна Карена Есаяна к 15 лет лишения свободы.
Слушания по громкому делу, похоже, подходят к концу.
Напомним, судебный процесс по этому делу начался 15 января 2013г. Оказавшийся на скамье подсудимых Арутюн Саркисяна, который является сыном бывшего главы Полиции Ани, обвиняется по ч. 1ст. 104 и ч. 1 ст. 188 УК РА. Согласно обвинению, он был неравнодушен к Мане Гукасян, дочери гюмрийского градоначальника, и хотел на ней жениться. Отец А. Саркисяна в феврале 2012г. пришел к экс-мэру Гюмри просить руки ее дочери, однако В. Гукасян отказал ему и прогнал из своего кабинета.
Согласно материалам дела, Арутюн Саркисян, узнав о том, что Маня Гукасян 12 апреля 2012г. собирается обручиться с Кареном Есаяном, А. Саркисян, согласно материалам дела, на почве ревности надумал сорвать церемонию обручения, а также отомстить экс-мэру и с этой целью решился на убийство Карена Есаяна”.
Арутюн Саркисян был арестован 13 апреля 2012г. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.