ԿԳՆ-ի մոտից կմեկնարկի իրավունքի նվաճման երթը 02/06/2014   11:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր կեսօրին Կրթության և գիտության նախարարության շենքի մոտից կմեկնարկի պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ պայքարող քաղաքացիական նախաձեռնության՝ իրավունքի նվաճման երթը:
Ըստ «Դ!ԵՄ ԵՄ» նախաձեռնող խմբի՝ հունվարի 24-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանը կասեցրել է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի որոշ հոդվածների կիրառումը, մինչև գործի դատաքննության ավարտը, սակայն այս կասեցումը հանգեցրել է խառնաշփոթ իրավիճակի՝ հանգեցնելով բողոքի մեծ ալիքի ձևավորմանը:
«Կոչ ենք անում նաև գործատուներին միանալ մեզ, քանի որ սա բոլորիս խնդիրն է:
Նվաճման երթի նպատակն է բոլոր պատկան մարմիններին հորդորել ճիշտ կատարել իրենց պարտականությունները և չստեղծել խառնաշփոթ: Սա վերաբերում է հատկապես ՊԵԿ-ին և ԿԲ-ին: Երթի միջոցով նաև կոչ ենք անելու բոլոր գործատուներին պահումներ չանել իրենց աշխատողների աշխատավարձերից: Առավել ևս չփորձեն ճնշել մարդկանց և ստիպել ֆոնդ ընտրել:
Երթը տեղի է ունենալու հետեւյալ կերպ՝
Փետրվարի 6-ին՝ ժ. 12:00-ին, հավաքվում ենք Կրթության և Գիտության Նախարարության շենքի մոտ (Վերնիսաժի այգի): Որոշ ժամանակ կոչեր հնչեցնելուց հետո սկսվում է երթը՝ հետևյալ երթուղով՝ Հանրապետության փողոց – Կառավարության շենք – Իտալիայի փողոց – Կենտրոնական բանկ – Քաղաքապետարան – Խորենացու փողոց – ՊԵԿ:
Համոզված ենք, որ այս բողոքի ակցիան ունենալու է իր ազդեցությունը: Կոչ ենք անում բոլորին անտարբեր չլինել և դուրս գալ փողոց»,- մասնավորապես ասված է նախաձեռնող խմբի հայտարարության մեջ:

В Ереване сегодня против “пенсионной обязаловки” пройдет шествие по “завоеванию права" 02/06/2014 11:43 | Лента новостей
Сегодня в полдень с территории, прилегающей к зданию министерства образования и науки Армении, стартует шествие по “завоеванию права", организованное гражданской инициативой, борющейся против внедрения обязательного компонента накопительной части пенсии.
По мнению представителей инициативной группы, Конституционный суд Армении 24 января приостановил действие ряда спорных положений закона “О накопительных пенсиях” до завершения судебного процесса, однако это привело к путанице, вызвавшей большую волну протеста.
“Призываем работодателей присоединиться к нам, поскольку это проблема касается всех нас.
Цель шествия “по завоеванию права” – призвать все компетентные органы исправно выполнять свои обязательства и не создавать хаос. Это в основном касается КГД и Центробанка. Посредством шествия мы призываем всех работодателей не взимать обязательные взносы с заработных плат своих сотрудников, не пытаться оказать давление на людей и не заставлять их выбирать фонд.
Шествие пройдет следующим образом:
6 февраля, в 12:00 собираемся у здания Министерства образования и науки. После озвучивания призывов, шествие стартует по следующему маршруту: ул. Анрапетутян - здание правительства - ул. Италии – Центробанк – Мэрия – ул Хоренаци – КГД.
Уверены, что акция протеста окажет воздействие. Призываем всех не оставаться равнодушными и выйти на улицы”, -отмечается в заявлении гражданской инициативы.