Սեյրան Օհանյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ խոսել է Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների մասին 02/05/2014   18:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ փետրվարի 5-ին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ժակ Ֆորին, Ջեյմս Ուորլիքին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին: Զրուցակիցները քննարկել են շփման գծում տիրող իրավիճակը և դրանից բխող հետևանքները:
Ինչպես տեղեկացնում են պաշտպանության նախարարությունից, անդրադառնալով հունվար ամսվա ընթացքում ադրբեջանական կողմի սադրիչ գործողություններին` ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ դրանք հակասում են անցած տարվա նոյեմբերին և մինչ այդ հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և կարևորել է նման դեպքերի հասցեագրված գնահատումը: Այդ առումով ՀՀ պաշտպանության նախարարը համանախագահներին կոչ է արել ակտիվացնել աշխատանքները և համապատասխան միջոցներ ու մասնագետներ ներգրավել միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծման համար:
Սեյրան Օհանյանը տեղեկացրել է նաև, որ ս.թ. հունվարի 20-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ)  և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հակառակորդի կողմից արձանագրված դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձերի փաստի առթիվ ՀՀ պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայությունում հարուցվել են քրեական գործեր և իրականացվում է հետաքննություն:

Министр обороны Армении обсудил с сопредседателями МГ ОБСЕ провокационные действия Азербайджана 02/05/2014   19:19  |  Лента новостей
Сегодня, 5 февраля, министр обороны Армении Сейран Оганян принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Жака Фора (Франция) и Джеймса Уорлика (США), а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика. Стороны обсудили сложившуюся на линии соприкосновения ситуацию и вытекающие из этого последствия.
Как сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении, министр обороны Сейран Оганян, касаясь осуществленных в январе Азербайджаном провокаций, отметил, что они противоречат достигнутым в ноябре прошлого года договоренностям касательно режима прекращения огня и обозначил важность адресной оценки подобных событий. В этом контексте глава Минобороны РА призвал сопредседателей МГ ОБСЕ активизировать работу и предпринять соответствующие меры, а также привлечь специалистов для создания механизма расследования инцидентов.
Сейран Оганян также сообщил, что по факту попытки одновременного проникновения диверсионных групп противника, совершенной в ночь с 19 на 20 января с 23:50 до 00:15 на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских Вооруженных сил в северо-восточном (Джраберд) и юго-восточном (Корган) направлениях, в следственной службе Минобороны Армении были возбуждены уголовные дела и проводится следствие.