Լևոն Զուրաբյան. Հայաստանը մեռնում է մակաբույծ մենաշնորհային քաղցկեղից 02/05/2014   15:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Եթե հանրային սեփականությունից անցում է կատարվում մասնավոր սեփականության, և, միևնույն ժամանակ, վերացվում է մրցակից և տնտեսվարող սուբյեկտների օրենքի գերակայությունը, հետևանքները աղետալի են լինում: Ազգային հարստությունը կենտրոնանում է  մի քանի ընտանիքների ձեռքում, որոնք յուրացնում են պետական իշխանությունը և օգտագործում այն ապօրինի արտոնությունների հաստատման, մրցակցության ոչնչացման և գերշահույթներ ստանալու միջոցով ժողովրդի հարստահարման համար»,- Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում՝ ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձանաժողովի 2014թ.-ի ծրագրի քննարկման ժամանակ, հայտարարեց «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
Նա ընդգծեց, որ նման երկրներում մի քանի «մակաբույծ օլիգարխներմենաշնորհում են լայն սպառման ապրանքների շուկաները, երկրից դուրս են մղում նախաձեռնող գործարար խավին»՝ դրանից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով:
«Հայաստանը հիվանդ է մակաբույծ օլիգարխիայի քաղցկեղով: Ըստ համաշխարհային բանկի զեկույցի՝ մենաշնորհներին է պատկանում Հայաստանի տնտեսության մոտ 20%-ը, որը ամենաբարձր ցուցանիշն է նախկին ԽՍՀՄ և Արևելյան Եվրոպայի երկրների շարքում, իսկ օլիգոպոլիաների հետ միասին մոնոպոլիաները վեևրահսկում են Հայաստանի տնտեսության գրեթե 2/3-ը: Ըստ զեկույցի՝ մենաշնորհների պատճառով պարենային գները Հայաստանում միջինը17 տոկոս բարձր են, քան ԱՊՀ-ում»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ «Հայաստանը մեռնում է մակաբույծ մենաշնորհային քաղցկեղից և այն, ինչ առաջարկում է ՏՄՊՊՀ-ն,  նույնն է, որ բժիշկը քաղցկեղի բուժման համար առաջարկի պարացետամոլ»:
Ընդդիմադիր պատգամավորը մեղադրեց հանձնաժողովին աճպարարության, Հայաստանի տնտեսության մրցակցայնության ախտորոշման հարցում խաբելու փորձերի մեջ:

Левон Зурабян сравнил олигархов с раковой опухолью, паразитирующей на теле Армении, и обвинил ГКЗЭК в фиглярстве 02/05/2014   15:47  |  Лента новостей
"Если  имеет место переход с общественной собственности на  частную, и в то же время устраняется верховенство закона о конкуренции хозяйствующих субъектов, то последствия оказываются катастрофическими. Национальное богатство концентрируется в руках нескольких кланов, которые завладевают властью и используют ее для угнетения народа посредством незаконных льгот, ликвидации конкуренции и получения сверхприбыли”, - заявил в ходе обсуждения в парламенте программы ГКЗЭК Армениина 2014г.  руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян.
Он подчеркнул, что “паразиты-олигархи монополизируют рынок ширпотреба и вытесняют из страны бизнес-класс со всеми вытекающими отсюда негативными последствиями.
Зурабян сравнил олигархов с раковой опухолью, паразитирующей на теле Армении. Оппозиционный депутат сослался на данные из доклада Всемирного банка о конкурентоспособности Армении, опубликованного в конце 2013 года. Согласно докладу, монополии контролируют около 20%, а вместе с олигополиями – 2/3 экономики Армении. В результате, цены на продукты в Армении в среднем примерно на 17% выше, чем в странах бывшего СССР и Восточной Европы. Л. Зурабян отметил, что предлагаемые Госкомиссией по защите экономической конкуренции Армении(ГКЗЭК) меры сродни действиям врача, который выписывает парацетамол в качестве средства для лечения раковой опухоли.