Քննիչները սկսել են ձերբակալվածի ու պատանդներ զավթելու ականատեսների հարցաքննությունը 02/03/2014 16:29 | Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի Մոսկվայի գլխավոր քննչական վարչությունում համալիր քննչական գործողություններ են կատարվում` թիվ 263 դպրոցում պատանդների զավթման քրեական գործի շրջանակում:
Գործը հարուցվել է ՌԴ քրեական օրենսգրքի 206-րդ, 105-րդ, 317-րդ հոդվածների հատկանիշներով, այսինքն՝ պատանդների զավթում, սպանություն, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կյանքի դեմ ուղղված ոտնձություն:
www.sledcom.ru-ի փոխանցմամբ` նախնական տվյալներով` այսօր, կեսօրին մոտ, մեկ բարձր դասարանցի մի աշակերտ դպրոց է եկել հրացանով: Պահպանության աշխատակիցը փորձել է նրան ներս չթողնել, սակայն, դեռահասը քաշել է հրացանի փականակը, պահպանության աշխատակիցը հասցրել է սեղմել տագնապի կոճակը, ինչից հետո ուղեկցել է պատանուն կենսաբանության կաբինետ, որտեղ գտնվում էին 10-րդ դասարանի աշակերտներ:
Ճանապարհին հրաձիգը կրակոցներ է արձակել 1984թ. ծնված աշխարհագրության ուսուցիչ Անդրեյ Կիրիլլովի վրա: Մանկավարժը մահացել է դեպքի վայրում: Դպրոցական պահպանության աշխատակցի կանչով դպրոց են եկել ոստիկանության աշխատակիցներ: Երբ նրանք դպրոցի շենք են մտել, դեռահասը կրակել է նրանց ուղղությամբ՝ վիրավորելով ավագ սերժանտ Վլադիմիր Կրոխինին և սպանելով պրապորշչիկ Սերգեյ Բուշուևին:
Քննչական-օպերատիվ խմբի աշխատանքի կոորդինացման համար օպերատիվ կերպով դեպքի վայր է ժամանել Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը:
Ներկայումս պատանդների ազատման գործողությունն ավարտվել է, հարձակվողը՝ ձերբակալվել: Դեպքի վայրում աշխատում է քննչական-օպերատիվ խումբը, ինչպես նաև՝ քննիչ-քրեագետներ Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի կենտրոնական ապարատից:
Նշանակվել են համալիր փորձաքննություններ, ձերբակալվածը հարցաքննվում է՝ մասնագետների մասնակցությամբ: Պարզվում են պատճառները, որոնք դրդել են դեռահասին հանցագործության:
Նշանակվել է հոգեբանական-հոգեբուժական փորձաքննություն, մոտ ժամանակներս քննիչները որոշում կկայացնեն նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելու մասին:
Քննիչներն արդեն սկսել են վկաների հարցաքննությունը, նրանց թվում են՝ դպրոցի պահպանության ու վարչակազմի աշխատակիցներ, աշակերտներ և այլ անձինք:

Следователи приступили к допросам задержанного и очевидцев захвата заложников в московской школе № 263 – СК России 02/03/2014   17:04  |  Международные новости
Главным следственным управлением Следственного комитета России по городу Москве проводится комплекс следственных действий по уголовному делу о захвате заложников в московской школе № 263, возбужденному по признакам преступлений, предусмотренных ст. ст. 206, 105, 317 УК РФ (захват заложников, убийство, посягательство на жизнь сотрудников правоохранительных органов). Об этом сообщается на официальном сайте СКР РФ.
Предварительно установлено, сегодня около полудня старшеклассник школы № 263 пришел в свою школу с ружьем. Охранник пытался не пропустить его, однако, подросток передернул затвор ружья, тогда охранник успел нажать тревожную кнопку, после чего сопровождал юношу до кабинета биологии, где находились ученики 10-го класса. По пути следования стрелок произвел выстрелы в учителя географии Андрея Кириллова, 1984 года рождения. Педагог скончался на месте происшествия. На вызов школьного охранника приехали сотрудники полиции. Когда полицейские вошли в школу, подросток открыл стрельбу в их сторону, ранив старшего сержанта Владимира Крохина, и застрелив прапорщика Сергей Бушуева.
Для координации работы следственно-оперативной группы на место происшествия оперативно прибыл Председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин.
В настоящее время операция по освобождению заложников завершена, нападавший задержан. На месте происшествия работает следственно-оперативная группа ГСУ СКР по городу Москве, а также следователи-криминалисты центрального аппарата СК России. Назначен комплекс судебных экспертиз. Задержанный допрашивается следователями с привлечением специалистов. Выясняются причины, побудившие подростка пойти на преступление. Ему назначена психолого-психиатрическая экспертиза, в ближайшее время следователи будут решать вопрос об избрании в отношении него меры пресечения.
Кроме того, следователи уже приступили к допросу свидетелей, среди которых сотрудники охраны и администрации школы, ученики и другие лица.