Ուգանդայի արքեպիսկոպոսն արձագանքել է արքեպիսկոպոս Վելբիի նամակին 02/01/2014 16:25 | Միջազգային լրահոս
Ուգանդայւոմ Անգլիկանյան եկեղեցու արքեպիսկոպոսը քննադատել է Անգլիայի Քանթրբերի և Յորք շրջանների արքեպիսկոպոսների նամակը, որում ասվում էր, որ համասեռամոլները չպետք է զոհաբերվեն:
Նրանց նամակն ուղղված էր Անգլիկանյան համայնքի եկեղեցիների բոլոր արքեպիսկոպոսներին, ինչպես նաև՝ Ուգանդայի և Նիգերիայի նախագահներին, ովքեր բոլորովին վերջերս համասեռամոլությունը արգելող օրենք են ընդունել:
Իր պատասխան նամակում արքեպիսկոպոս Սթենլի Նթագալին ասել է, որ «համասեռմոլությունը և Սուրբ գիրքը անհամատեղելի են»:
Նա հույս է հայտնել, որ Անգլիայի եկեղեցին «հետ կկանգնի այդ ճանապարհից», իսկ «Ուգանդայի եկեղեցին կկարողանա պահպանել համայնքը մեր Մայր եկեղեցու օգնությամբ»:
Նա ասել է, որ Ուգանդայի եկեղեցու առաջարկով համասեռամոլների գործունեությունը արգելող օրենքում փոփոխություններ են կատարվել՝ հանվել է մահապատիժը, իսկ օրենքի մյուս պայմանները ավելի մեղմացվել են:
«Եկեղեցին ապահով վայր է այն անհատների համար, ովքեր կորցրել են սեռական կողմնորոշումը: Այստեղ նրանք կարող են օգնություն և սպեղանի գտնել»,-ասել է արքեպիսկոպոսը:

Гомосексуальная практика несовместима с Библией”. Глава церкви Уганды отреагировал на письмо архиепископа Уэлби 02/01/2014   16:29  |  Международные новости
Глава англиканской церкви в Уганде архиепископ Стэнли Стагали упрекнул архиепископов Кентерберрийского Джастина Уэлби и Йоркского Джона Сентаму в связи с письмом, в котором они напомнили христианам о недопустимости преследования геев и лесбиянок.
Это письмо было отправлено всем председательствующим архиепископам Англиканской церкви, а также президентам Нигерии и Уганды.
В своем заявлении архиепископ Нтагали - глава одной из крупнейших церквей в Африке отмечает, что гомосексуальная практика несовместима с Библией, и что открытые геи не должны быть рукоположены.
Более традиционалистские англиканские церкви в Африке разорвали отношения с англиканскими церквями в США и Канаде из-за вопроса о священниках-геях и однополых браках.
В Нигерии недавно был принят закон, который вводит запрет на однополые браки и публичное проявление чувств между людьми одного пола.
В Уганде в декабре парламент принял законопроект, который ужесточает наказание для геев и вводит уголовную ответственность для тех, кто не доносит властям о гомосексуалистах, тюремный срок грозит и за "пропаганду гомосексуализма".