ՀՀ վարչական դատարանը վիճարկում է իրավունքի պետական գրանցման մերժման հիմքի սահմանադրականությունը 02/01/2014 12:15 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչական դատարանը Սահմանադրական դատարանում վիճարկում է «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքի 30-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ ենթակետի սահմանադրականությունը:
Ըստ իրավունքի պետական գրանցման մերժման հիմքերը և կարգը սահմանող հոդվածի վիճարկվող դրույթի՝ պետական գրանցումն իրականացնող լիազոր մարմինը պարտավոր է մերժել իրավունքի պետական գրանցումը, եթե իրավունքը կամ սահմանափակումը սահմանող անհատական իրավական ակտը կայացվել է դրա ընդունման լիազորությունը չունեցող մարմնի կամ պաշտոնատար անձի կողմից, կամ այն չի համապատասխանում դրա ընդունման համար հիմք հանդիսացած օրենքի կամ նորմատիվ իրավական ակտի պահանջներին:
Նշենք, որ այս գործի դատաքննությունը նշանակված է փետրվարի 4-ին՝ գրավոր ընթացակարգով:
Գործով զեկուցող է նշանակված ՍԴ անդամ Աշոտ Խաչատրյանը: Դատավարությանը՝ որպես պատասխանող կողմ, ներգրավված է օրենքն ընդունած Ազգային ժողովը:

Административный суд Армении оспаривает конституционность основания для отказа в госрегистрации права 02/01/2014   12:48  |  Лента новостей
Административный суд оспаривает в Конституционном суде конституционность подпункта 5 ч. 1 ст. 30 закона РА “О государственной регистрации прав на имущество”.
Согласно оспариваемому положению статьи, устанавливающей основания и порядок отказа в государственной регистрации прав, уполномоченный орган, осуществляющий госрегистрацию, обязан отказать государственную регистрацию права, если индивидуальный правовой акт, устанавливающий право или ограничение, был вынесен органом или должностным лицом, не обладающими полномочиями по его принятию, или он не соответствует требованиям закона или нормативного правового акта, послуживших основанием для его принятия.
Отметим, что слушания по этому делу назначены на 4 февраля и пройдут в порядке письменной процедуры судебного разбирательства.
Докладчиком по делу назначен член КС Ашот Хачатрян. Для участия в судебном процессе в качестве ответчика привлечено Национальное Собрание, принявшее закон.