ԵԽԽՎ-ն ապրիլին կարող է անդրադառնալ ուկրաինական պատվիրակության ձայնի իրավունքի կասեցմանը 01/30/2014 20:21 | Միջազգային լրահոս
Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը ներկայումս չի անդրադառնա Վեհաժողովում ուկրաինական պատվիրակության ձայնի իրավունքի կասեցման հնարավորությանը:
Այդուհանդերձ՝ նման սանկցիաների կիրառման հարցը կարող է քննարկվել ԵԽԽՎ-ի հաջորդ՝ ապրիլին գումարվելիք նստաշրջանում, «եթե շարունակվեն մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները, կամ Մայդանում բողոքի ցույցը լռեցվի ուժի գործադրմամբ»: Այս մասին, մասնավորապես, ասված է ԵԽԽՎ-ում այսօր ընդունված բանաձևում:
Ինչպես տեղեկացնում է Վեհաժողովի մամուլի ծառայությունը, Էստոնիայի պատվիրակ Մայլիս Ռեփսի և Շվեդիայի պատվիրակ Մարիետա դե Պուրբե- Լունդինի հեղինակած զեկույցի հիման վրա Վեհաժողովի ընդունած բանաձևում ոստիկանությանը և բողոքավորներին կոչ է արվում զերծ մնալ բռնություններից կամ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են հրահրել հակառակ կողմի հակազդեցությունը:
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ ոստիկանության կողմից ուժի ոչ իրավաչափ և անհամաչափ կիրառումը և մարդու իրավունքների այլ հնարավոր խախտումները «պետք է ամբողջությամբ և անկողմնակալ ուսումնասիրվեն, չեզոքացվեն և վերացվեն, իսկ մեղավորները պատասխանատվության ենթարկվեն»:
Վեհաժողովը նաև ողջունում է ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի՝ Եվրամայդանում բողոքի ցույցերի ժամանակ տեղ գտած բռնության դեպքերն ուսումնասիրող անկախ խորհրդատվական խմբի ստեղծման նախաձեռնությունը:

ПАСЕ может рассмотреть возможности приостановления права голоса украинской делегации на сессии в апреле 01/31/2014   10:21  |  Международные новости
Парламентская ассамблея Совета Европы(ПАСЕ) решила в настоящее время не рассматривать возможности приостановления права голоса украинской делегации. Тем не менее, такие санкции могут быть рассмотрены на апрельской сессии в том случае, «если продолжатся грубые нарушения прав человека, либо протест на Майдане будет подавлен силой». Об этом сообщается на официальном сайте Совета Европы.
Согласно информации, парламентарии подчеркнули, что отмена законов, ограничивающих протестную активность, и отставка правительства являются «первыми шагами» на пути к мирному урегулированию политического кризиса. Эти меры привели к созданию важного окна возможностей, и сейчас за ними, «как со стороны властей, так и оппозиции, должны последовать дальнейшие конкретные шаги к выходу из кризиса мирным и демократическим путем».
В резолюции, принятой Ассамблеей на основе доклада Майлис Репс (Эстония, АЛДЕ) и Мариэтты де Пурбе-Лундин (Швеция, ЕНП/ХД), содержится призыв к полиции и протестующим воздерживаться от насилия либо действий, направленных на провоцирование обостренной реакции противоположной стороны. В документе подчеркивается, что чрезмерное и непропорциональное применение силы полицией и иные возможные нарушения прав человека «должны в полной мере и беспристрастно расследоваться, локализоваться и устраняться, а виновных следует привлекать к ответственности».
Ассамблея приветствует инициативу генерального секретаря Совета Европы о создании независимой консультативной группы по расследованию случаев насилия во время акций протеста на Евромайдане.