Ադրբեջանական կողմը կրկին խախտել է Ժնևյան կոնվենցիան՝ հարցազրույց վերցնելով հայ գերուց 01/30/2014   19:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Արմենպրես» գործակալության տեղեկացմամբ՝ Ադրբեջանական կողմը կրկին անգամ խախտել է Ժնևյան կոնվենցիայի այն կետը, որոնք վերաբերում են պատահական սահմանը հատած, գերի ընկած քաղաքացիներին, չպետք է կիրառի որևէ ճնշում գերի ընկած անձանց նկատմամբ, մինչև անգամ հրապարակային ելույթ չպետք է պարտադրվի նրանց:
Այնինչ ադրբեջանական Anspress գործակալությունը, անտեսելով Ժնևյան կոնվենցիայի այս դրույթները, հարցազրույց է վերցրել օրերս հայ-ադրբեջանական շփման գիծը հատած և Ադրբեջանում հայտնված Մամիկոն Տիգրանի Խոջոյանից:
«Հայաստանում ես ունեմ երկու մեծ այգի և մեքենա, որոնց միջոցով ես հավաքում և ճզմում էի խաղողը մեր բակում»:
Հիշեցնենք, որ 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ է, առողջական խնդիրներ ունի և վերջին 2-3 տարիներին հաշվառված է եղել և գտնվել է բժիշկների հսկողության ներքո, իսկ հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում հունվարի 28-ին:

Азербайджанская сторона вновь нарушила Женевскую конвенцию, взяв интервью у пленного 77-летнего гражданина Армении М. Ходжояна 01/31/2014 09:23 | Актуальная тема
Как сообщает агентство Арменпресс, азербайджанская сторона вновь нарушила те статьи Женевской конвенции, которые касаются граждан, случайно пересекших границу, а также попавших в плен лиц. Согласно Конвенции, на вышеуказанных лиц не должно оказываться какое-либо давление, а также нельзя их принуждать к публичным выступлениям.
Азербайджанское агентство Anspress, пренебрегая Женевской конвенцией, взяло интервью у Мамикона Тиграновича Ходжояна.
В ходе интервью М. Ходжоян рассказывает, что он занимался виноградарством.Он отметил также, что в день инцидента упал и сломал руку.
Напомним, Мамикон Ходжоян родом из села Верин кармир ахбюр. Пропавший имел проблемы со здоровьем и последние 2-3 года находился на учете и под наблюдением врачей. В последний раз его видели 28 января.