«Ժամանակ»-ի եւ ՀՀ նախկին նախագահի միջեւ «հակամարտությունը» շարունակվում է 01/30/2014 14:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 13-ին ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը՝ դատավոր Իսկուհի Վարդանյանի նախագահությամբ, կհրապարակի ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը և նրա որդի Սեդրակ Քոչարյանն ընդդեմ «Առաջին լրատվական» և «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությունների գործով վերաքննիչ բողոքի վերաբերյալ որոշումը:
Այն այսօր դատարանում քննվում էր պատասխանող ընկերությունների ներկայացուցիչ Նիկոլայ Բաղդասարյանի բողոքի հիման վրա: Ըստ պատասխանող կողմի ներկայացուցչի, առաջին ատյանի դատարանը թույլ է տվել Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի նորմերի խախտում՝ հայցվոր կողմը միայն դատաքննության փուլում է ներկայացրել ապացույց, որ «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությունը «Ժամանակ» թերթի հիմնադիրն է, մինչդեռ ապացույցը պետք է ներկայացվեր մինչև դատաքննությունը սկսվելը: Ապացույցն, ըստ կողմի, դրվել է վճռի հիմքում՝ այդպիսով հանգեցնելով գործի սխալ լուծմանը: Բացի այդ, պատասխանող կողմը գտնում է, որ հայցադիմումում չի հստակեցվել, թե պատասխանողներից յուրաքանչյուրից որքան գումար է պահանջում՝ որպես տեղեկատվությամբ պատճառված վնասի հատուցում: Իսկ դատարանն էլ, ըստ կողմի, այդ անորոշ հայցադիմումի հիման վրա վճռով պարտավորեցրել է «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությունից հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեդրակ Քոչարյանի բռնագանձել 500.000 ՀՀ դրամ գումար` որպես պատվին և արժանապատվությանը զրպարտությամբ պատճառված վնասի փոխհատուցման գումար: Պատասխանող կողմը միջնորդում է վերադաս դատարանին բեկանել և փոփոխել վճիռը և մերժել հայցադիմումը:
Հայցվոր կողմի ներկայացուցիչ Արփինե Մելիքբեկյանը, հակառակը, գտնում է, որ վճիռը պետք է անփոփոխ թողնվի: Ըստ հայցվոր կողմի, պատասխանող կողմի վերաքննիչ բողոքն ակնհայտ անհիմն է և ենթակա է մերժման:
Հիշեցնենք. որ Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ա. Սուքոյանի, հոկտեմբերի 21-ի վճռով մասնակի էր բավարարել հայցադիմումը՝ տարածված ապատեղեկատվությունը հերքելու, պատվին և արժանապատվությանը պատճառված վնասը փոխհատուցելու պահանջների մասին:
Դատարանը պարտավորեցրել է «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությանը՝ հերքելու «Ժամանակ» օրաթերթի 2012թ. նոյեմբերի 27-ի համարում հրապարակված «Ի՞նչ կապ ունեն Քոչարյանն ու Ծառուկյանը «Նաիրիտի» հետ» և 2012թ. նոյեմբերի 30-ի համարում հրապարակված «Քոչարյանների րոպեավճարը» խորագրերով հոդվածներում հայցվորներ Սեդրակ Քոչարյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի պատիվն, արժանապատվությունն արատավորող /զրպարտող/ տեղեկությունները: Դատարանը պարտավորեցնում է նաև ներկայացված Հերքման տեքստը տպագրել նույն «Ժամանակ» օրաթերթում` վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, «Հերքում» խորագրի ներքո:
Հերքման տեքստում, ըստ դատարանի վճռի, պետք է նշվի, որ «Ժամանակ» օրաթերթի 27.11.2012թ. և 30.11.2012թ.-ի համարներում Ռոբերտ և Սեդրակ Քոչարյանների մասին հրապարակված համապատասխանաբար «Ի՞նչ կապ ունեն Քոչարյանն ու Ծառուկյանը «Նաիրիտի» հետ» և «Քոչարյանների րոպեավճարը» խորագրերով հոդվածներում տեղ գտած տեղեկությունները ամբողջությամբ չեն համապատասխանում իրականությանը և արատավորում են Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեդրակ Քոչարյանի պատիվն, արժանապատվությունը և բարի համբավը:
Ընդ որում, հերքման տեղակայման, ձևավորման, տառատեսակի չափը ու տեսակը պետք է չզիջի «Ժամանակ» օրաթերթի 2012թ. նոյեմբերի 27-ի համարում հրապարակված «Ի՞նչ կապ ունեն Քոչարյանն ու Ծառուկյանը «Նաիրիտի» հետ» և 2012թ. նոյեմբերի 30-ի համարում հրապարակված «Քոչարյանների րոպեավճարը» խորագրերով հոդվածների տեղեկատվությանը:
Վճռով «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությունից հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեդրակ Քոչարյանի պետք է բռնագանձվի 500.000 ՀՀ դրամ գումար` որպես պատվին և արժանապատվությանը զրպարտությամբ պատճառված վնասի փոխհատուցման գումար (հայցադիմումով հայցվոր կողմը պահանջում էր վնասի հատուցում՝ 5.000.000 ՀՀ դրամի չափով):
Դատարանը մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեդրակ Քոչարյանի հայցն ընդդեմ «Առաջին լրատվական» ՍՊ ընկերության` տարածված ապատեղեկատվությունը հերքելու, պատվին և արժանապատվությանը պատճառված վնասը փոխհատուցելու պահանջների մասին:
«Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությունից հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեդրակ Քոչարյանի վճռով պետք է բռնագանձվի 100.000 ՀՀ դրամ` որպես փաստաբանական ծախսի գումար, նույնքան գումար որպես փաստաբանական ծախսի գումար պետք է բռնագանձվի Ռոբերտ Քոչարյանից և Սեդրակ Քոչարյանից՝ հօգուտ «Առաջին լրատվական» ՍՊ ընկերության:

Продолжается “судебное противостояние” между экс-президентом Армении Робертом Кочаряном и газетой “Жаманак” 01/30/2014   15:04  |  Лента новостей
13 февраля Апелляционный суд Армении под председательством судьи Искуи Варданян огласит решение касательно апелляционной жалобы по делу "экс-президент Армении Роберт Кочарян и его сын Седрак Кочарян против “Скизб медиа кентрон” и портала “Первый информационный"" .
Дело сегодня рассматривалось в суде на основании жалобы представителя ответчика Николая Багдасдаряна. По его мнению, суд первой инстанции допустил нарушение норм Гражданского процессуального кодекса – сторона-истец представила только на стадии судебного следствия доказательства касательно того, что компания “Скизб медиа кентрон” является учредителем газеты “Жаманак”, в то время как доказательства должны были предъявить до начала судебного разбирательства. Доказательство, по мнению стороны, положено в основу судебной тяжбы, что тем самым приводит к неверному разрешению дела. Кроме того, сторона-ответчик считает, что в иске не уточняется конкретная сумма, требуемая с каждого из ответчиков в качестве компенсации за причиненный распространением информации вред. А суд, по мнению стороны, по решению, вынесенному на основании этой "смутной жалобы", обязал ООО “Скизб медиа кентрон” взыскать в пользу Роберта Кочаряна и Седрака Кочаряна 500.000 драмов в качестве компенсации морального вреда, причиненного распространением порочащей честь и достоинство клеветы. Сторона-ответчик ходатайствует перед вышестоящим судом об отмене и изменении решения, а также отклонении жалобы.
Представитель стороны-истца Арпине Меликбекян, напротив, считает, что решение следует оставить без изменений. По мнению стороны-истца, апелляционная жалоба ответчика явно не имеет под собой оснований и подлежит отклонению.
Напомним, суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Ереван под председательством судьи А. Сукояна 21 октября 2013г. постановил частично удовлетворить иск с требованием об опровержении дезинформации и возмещении ущерба за оскорбление чести и достоинства.
Суд обязал компанию “Скизб медиа кентрон” опровергнуть порочащие честь и  достоинство клеветнические сведения, опубликованные в статье, вышедшей в свет в номере газеты “Жаманак” за 27 ноября 2012г. под заголовком “Какое отношение имеют Кочарян и Царукян к Наириту” и статье за 30 ноября 2012г. - “Поминутная плата Кочарянов”.Суд обязал также обнародовать текст опровержения в газете “Жаманак”под заголовком «Опровержение” после вступления решения в законную силу .
В тексте опровержения, согласно решению, следует указать, что сведения о Роберте Кочаряне и Седраке Кочаряне, опубликованные в газете “Жаманак” в статьях, вышедших в свет под заголовками “Какое отношение имеют Кочарян и Царукян к Наириту” и “Поминутная плата Кочарянов”, полностью не соответствуют действительности и порочат честь, достоинство и деловую репутацию Роберта и Седрака Кочарянов.
Причем, оформление, вид и размер шрифта не должны уступать оформлению, виду и размеру шрифта, которыми была напечатана информация в статьях, опубликованных в номере газеты за 27 ноября 2012г. под заголовком “Какое отношение имеют Кочарян и Царукян к Наириту” и “Поминутная плата Кочарянов”.
Суд постановил взыскать с “Скизб медиа кентрон” в пользу Роберта Кочаряна и Седрака Кочаряна 500.000 драмов в качестве компенсации за моральный ущерб, причиненный распространением порочащих честь и достоинство клеветнических сведений(согласно иску, сторона-истец требовал в качестве возмещения ущерба сумму в размере 5.000.000 драмов).
Суд отклонил иск Роберта Кочаряна и Седрака Кочаряна против компании ООО “Первый информационный” о требовании опровергнуть дезинформацию и возместить причиненный чести и достоинству ущерб .
Суд постановил взыскать с “Скизб медиа кентрон” в пользу Роберта Кочаряна и Седрака Кочаряна 100.000 драмов в качестве расходов на оплату услуг адвоката. Такую же сумма в качестве расходов на оплату услуг адвоката должны взыскать с Роберта Кочаряна и Седрака Кочаряна в пользу ООО“Первый информационный”.