Պաշտպանը միջնորդում է արդարացնել Ստեփան Հակոբյանին կամ նշանակել առավել մեղմ պատիժ 01/29/2014   10:56  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մալաթիայի նախկին թաղապետ  Վահան Զատիկյանի որդու՝ Սեդրակ Զատիկյանի սպանության պատվերը տալու մեջ մեղադրվող  Ստեփան Հակոբյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը բողոք է ներկայացրել ՀՀ վերաքննիչ քրեական  դատարան:
Պաշտպանը բողոքարկում է  Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատարանի՝ դատավոր Տիգրան Պետրոսյանի նախագահությամբ կայացված  09.12.2013թ. դատավճիռը, որով  Ս.Հակոբյանը մեղավոր է՝   ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի  38-104-րդ  հոդվածի  2-րդ մասի 8-րդ կետով ՝ շահադիտական դրդումներով,  պատվերով սպանության կազմակերպում, և դատապարտվել  15 տարվա ազատազրկման:  ՀՀ քրեական օրենսգրքի  235-րդ  հոդվածի  1-ին մասով՝ ռազմամթերք՝ փամփուշտներ պահելու մեղադրանքում ամբաստանյալն արդարացվել էր:
Պաշտպան Ե.Սարգսյանը բողոքում միջնորդում է մասնակիորեն բեկանել Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի` Ստեփան  Հակոբյանի վերաբերյալ հիշյալ դատավճիռը:
Մասնավորապես,  ՀՀ քրեական օրենսգրքի  38-104-րդ  հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով առաջադրված մեղադրանքում հռչակել Ստեփան Հակոբյանի անմեղությունը, նրան ճանաչել անպարտ և արդարացված կամ բեկանել նույն դատարանի՝ 06.03.2013թ.` ինքնաբացարկի միջնորդությունը մերժելու մասին որոշումը, բավարարել այն և գործն ուղարկել համապատասխան ստորադաս դատարան` նոր քննության: Մերժելու դեպքում  պաշտպանը միջնորդում է մասնակիորեն բեկանել և փոփոխել դատավճիռը և Ստեփան Հակոբյանի նկատմամբ նշանակել առավել մեղմ պատիժ:
Բողոքը կքննվի ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Գրիշա Մելիք-Սարգսյանի նախագահությամբ՝ փետրվարի 12-ին:
Ըստ մեղադրանքի՝  Ստեփան Հակոբյանը Նարեկ Խաչատրյանի հետ նախնական համաձայնությամբ, նախկինում ունեցած վեճի պառճառով վրեժխնդիր լինելու նպատակով, Արսեն Առուշանյանին նյութապես շահագրգռելով՝ դրդել, պատվիրել են սպանությունը:
Սեդրակ Զատիկյանն սպանվել էր 2006թ. հունիսի 22-ին` Սեբաստիա փողոցում: Արձակված կրակահերթից մահացել էր նաև պատահական մի անցորդ՝ երեք անչափահաս երեխաների մայր Կարինե Սարգսյանը:

Адвокат Степана Акопяна, приговоренного к 15 годам заключения за заказ убийства Седрака Затикяна, ходатайствует об оправдании своего подзащитного 01/29/2014 11:59 | Актуальная тема
Адвокат Степана Акопяна, обвиняемого в заказе убийства сына экс-главы административного округа Малатия Ваана Затикяна - Седрака Затикяна, подал жалобу в Уголовный апелляционный суд Армении.
Адвокат подал жалобу на решение, вынесенного судом административных районов Малатия –Себастия под председательством судьи Тиграна Петросяна от 09.12.2013г., согласно которому, С. Акопян был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного п. 8 ч. 2 ст. 38-104 УК РА(“организация убийства по найму из корыстных побуждений”) и был приговорен к 15 годам лишения свободы. Что касается обвинения в незаконном хранении боеприпасов(патронов), то суд оправдал С. Акопяна.
Адвокат Е. Саргсян ходатайствует в жалобе о частичной отмене приговора нижестоящей инстанции в отношении Степана Акопяна.
В частности, провозгласить невиновность Степана Акопяна в предъявленном ему обвинении по п. 8 ч. 2 ст. 38-104 УК РА, оправдать его, отменить решение того же суда от 06.03.2013г. об отклонении ходатайства о самоотводе, удовлетворить его и направить дело в соответствующую нижестоящую инстанцию на новое расследование. В случае отказа защита ходатайствует о частичной отмене и изменении приговора, и назначении в отношении Степана Акопяна более мягкого наказания.
Жалоба будет рассматриваться в Уголовном апелляционном суде под председательством Гриши Мелик-Саргсяна 12 февраля.
Согласно обвинению, Степан Акопян, вступив в предварительный сговор с Нареком Хачатряном, вместе с последним вознамерился и спланировал отомстить потерпевшему из-за ранее завязавшейся между ними потасовки и, материально заинтересовав Арсена Арушаняна, подговорил его на убийство, заказав ему Седрака Затикяна.
Седрак Затикян был убит 22 июня 2006г. около 14.45 на пересечении улиц Себастия и Тычины вследствие выстрелов, произведенных из автомата марки “АКС”.В результате стрельбы погибла также случайна прохожая- мать троих детей Карине Саргсян.