Գանձապահն ու փաստացի ամուսինը վատնել են «Բեստ» սուպերմարկետի տարադրամի փոխանակման կետի գումարները 01/28/2014 12:24 | Քրեական խրոնիկոն
«Բեստ» սուպերմարկետի տարադրամի փոխանակման կետի գանձապահ Սուսաննա Խեչոյանն ու նրա փաստացի ամուսինը՝ Սերգեյ Ադաշյանը, մեղավոր ճանաչվեցին համապատասխանաբար առանձնապես խոշոր չափերի վատնման ու դրան դրդելու մեջ:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը` դատավոր Գ.Պողոսյանի նախագահությամբ, հունվարի 20 դատավճռով նրանց դատապարտել է 5-ական տարվա ազատազրկման և «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ ԱԺ 2013թ. հոկտեմբերի 3-ի որոշման կիրառմամբ՝ ազատել պատժի կրումից:
Դատարանը հիմնավորված է համարել, որ «Էլանժ» ՍՊ ընկերությանը պատկանող «Բեստ» սուպերմարկետի տարադրամի փոխանակման կետի գանձապահ Ս.Խեչոյանը՝ իր հետ փաստացի ամուսնական հարաբերությունների մեջ գտնվող Սերգեյ Ադաշյանի դրդմամբ 2012թ. սեպտեմբերի սկզբներից մինչև դեկտեմբերի 26-ը միասնական հանցավոր մտադրությամբ միավորված, շարունակաբար, մաս-մաս «Էլանժ» ՍՊ ընկերության կողմից իրեն վստահված՝ տարադրամի փոխանակման կետի՝ շրջանառության մեջ դրված գումարներից 21.441.900 ՀՀ դրամ գումարը «Էլանժ» ՍՊ ընկերության գույքային ֆոնդից դուրս բերելով՝ հանձնել է Սերգեյ Ադաշյանին,՝այդ կերպ կատարելով իրեն վստահված ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերի վատնում։
ԱմբաստանյալներՍ.Խեչոյանը և Ս.Ադաշյանը` մինչև դատաքննությունն սկսվելը, միջնորդել են դատական քննությունն անցկացնել արագացված կարգով՝ հայտարարելով, որ առաջադրված մեղադրանքներում իրենց լիովին մեղավոր են ճանաչում:
Դատարանի որոշմամբ ամբաստանյալների միջնորդությունները բավարարվել են, և դատական քննությունն անցկացվել է արագացված կարգով։
Դատարանը պատիժ նշանակելիս հաշվի է առել, որ Ս.Խեչոյանն ու Ս.Ադաշյանն իրենց խնամքի տակ ունեն մանկահասակ՝ մինչև տասնչորս տարեկան երեխա, խոստովանական ցուցմունքներով աջակցել են հանցագործությունը բացահայտելուն, համաձայնվել մեղադրանքի հետ և անկեղծորեն զղջացել կատարած հանցանքի համար, ամբողջությամբ հատուցել տուժողին պատճառած վնասը։

Суд в Ереване огласил приговор уличенной в растрате кассирше “обменника” супермаркета “Бест” и ее мужу-подстрекателю 01/28/2014 12:40 | Криминальная хроника
Кассир обменного пункта ереванского супермаркета “Бест” Сусанна Хечоян и ее гражданский муж Сергей Адашян признаны виновными соответственно в крупной растрате и в подстрекательстве к растрате.
Суд общей юрисдикции первой инстанции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Г. Погосяна вердиктом суда от 20 января приговорил их к 5 годам лишения свободы и освободил от отбывания наказания по амнистии, объявленной 3 октября 2013г. по случаю 22-ой годовщины Независимости Армении
Суд посчитал обоснованным тот факт, что кассир обменного пункта принадлежащего ООО “Эланж” супермаркета “Бест” Сусанны Хечоян по наущению состоявшего с ней в гражданском браке Сергея Адашяна в период с сентября по 26 декабря 2012г. перманентно, по частям из вверенной ей суммы, находящейся в обращении “обменника”, вынесла из имущественного фонда ООО “Эланж” и передала Сергею Адашяну 21.441.900 драмов. Таким образом, С. Хечоян совершила растрату, то есть хищение вверенного ей чужого имущества в особо крупном размере.
Подсудимые С. Хечоян и С. Адашян еще до начала слушаний по делу ходатайствовали о проведении судебного разбирательства в порядке ускоренной процедуры.