Հայ պաշտոնաթող դատավորների կենսաթոշակի հարցը Եվրոպական դատարանը կքննի արագացված կարգով 01/27/2014   11:48  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2014թ. հունվարի 14-ին տեղեկացրել է ՄԻԵԴ գանգատ ներկայացրած  չորս պաշտոնաթող դատավորներին` Տարիել Մանուկյանին, Լյովա Գաբրիելյանին, Ֆրունզե Ձվակերյանին  և Միշա Ասատրյանին  այն մասին, որ դատարանի երրորդ բաժանմունքի նախագահը որոշում է կայացրել բոլոր չորս դիմումներին տալ առաջնակարգություն և դրանք քննել 41-րդ հոդվածով սահմանված կարգով։
Այդպիսով՝ բավարարվել է դատավորների միջորդությունը դիմումները Եվրոպական դատարանի կանոնակարգի 41-րդ հոդվածով սահմանված հատուկ ընթացակարգի ներքո քննելու մասին՝  դրա համաձայն` դատարանն իրեն իրավունք է վերապահում որոշ դիմումների տալ առաջնակարգություն և դրանք քննել արագացված ընթացակարգով։
Դատարանը նաև տեղեկացրել է, որ չորս դիմումները մեկ վարույթում միացնելու մասին դիմումատուների միջնորդությանը կպատասխանի առանձին նամակով։
Պաշտոնաթող դատավորների ներկայացուցիչներ Արա Ղազարյանն ու Արտակ Զեյնալյանը պարզաբանում են, որ,  որպես կանոն ու հաստատված պրակտիկա, Եվրոպական դատարանը հազվադեպ է որոշում կայացնում՝ որևէ դիմումի առաջնակարգություն տալու մասին:
Նման որոշում, ըստ նրանց,  ՄԻԵԴ-ը կայացնում է այն դեպքում, երբ համոզվում է, որ դիմումը բարձրացնում է  մարդու իրավունքների խախտման լուրջ հարց կամ համակարգային լուրջ խնդիրներ տվյալ պետությունում։
«Հաշվի առնելով վերջին տարիներին դատավորների նկատմամբ իշխանությունների կողմից իրականացվող սոցիալական քաղաքականության հետևանքները` Եվրոպական դատարանի կողմից նման որոշման կայացումը միանգամայն սպասելի էր»,- միաժամանակ նշում են  դատավորների ներկայացուցիչները։
2013թ. սեպտեմբերի 8-ին հիշյալ չորս պաշտոնաթող դատավորների անունից նրանց ներկայացուցիչները  գանգատ էր ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, որում հայցվորները վիճարկում էին 2010 թվականի հոկտեմբերի 5-ի ՀՕ-141-Ն օրենքի իրավաչափությունը, մասնավորապես  այն, որ  նշված օրենքի՝ իրենց նկատմամբ հետադարձ կիրառության արդյունքում իրենք զրկվել են իրենց կենսաթոշակը վերահաշվարկելու իրավունքից:
Դրա արդյունքում, ըստ դատավորների, իրենք կրել են և շարունակում են կրել զգալի գույքային վնաս։ Նույն համատեքստում դատավորները, հիմնվելով Սահմանադրական դատարանի ՍԴՈ-647 որոշման մեջ արտահայտված իրավական դիրքորոշումների վրա, ներկայացրել են, որ պետության կողմից պաշտոնաթող դատավորների նկատմամբ նման սոցիալական քաղաքականությունն իրավաչափ չէ ոչ միայն իրենց անհատական, գույքային իրավունքի, այլ նաև՝ ընդհանուր առմամբ դատավորի սոցիալական անկախության տեսանկյունից, որը լրջորեն վնասում է անկախ դատական համակարգի կայացմանը։
11:58 12/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱլվինա Գյուլումյանին ԵԴ-ում կարող է փոխարինել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչը
11:33 11/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ դատավորին կընտրեն երկրի կողմից ներկայացված երեք թեկնածուներից
17:04 06/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյան. Այս տարի Հայաստանն ընդամենը ՄԻԵԴ մեկ գործում է պարտվել
17:39 28/11/2012  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու «Եհովայի վկաները» հաղթեցին ՄԻԵԴ-ում
13:12 27/11/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵհովականների հերթական հայցն ընդդեմ Հայաստանի
14:02 08/11/2012  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեք փաստաբանն ընդդեմ մեկի
17:03 26/10/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄԻԵԴ-ի որոշումներով 10 տարում պետբյուջեից վճարվել է ընդամենը 287.884 եվրո

ЕСПЧ в ускоренном порядке рассмотрит иск по вопросу о пенсиях армянских судей в отставке 01/27/2014   13:02  |  Актуальная тема
Европейский суд по правам человека 14 января 2014г. известил четверых подавших жалобу в ЕСПЧ судей – Тариэла Манукяна, Леву Габриэляна, Фрунзе Дзвакеряна и Мишу Асатряна - о том, что председатель третьего отделения суда вынес решение о придании заявлениям первостепенности и рассмотрении их в установленном ст. 41 порядке.
Таким образом, было удовлетворено ходатайство судей о рассмотрении иска по специальной процедуре, установленной ст. 41 регламента суда, в соответствии с которым, суд вправе посчитать определенные заявления первостепенными и рассмотреть их в порядке ускоренной процедуры судебного разбирательства.
Суд также уведомил, что ответит отдельным письмом на ходатайство заявителей относительно объединения 4 заявлений в одно производство.
Представители судей в отставке - Ара Казарян и Артак Зейналян - поясняют, что, как правило, и на практике Евросуд редко выносит решения о придании какому-либо из заявлений приоритетности.
Подобное решение, по их словам, ЕСПЧ выносит в том случае, если убежден в том, что заявление затрагивает вопрос о серьезном нарушении прав человека или наличии в данном государстве серьезных проблем системного характера.
“С учетом последствий социальной политики, осуществляемой в последние годы властями в отношении судей, факт вынесения Евросудом подобного решения был вполне ожидаемым”, - утверждают в один голос представители судей.
8 сентября 2013г. представители вышеупомянутых судей от имени последних подали в Европейский суд по правам человека жалобу, которой истцы оспаривает правомерность закона ՀՕ-141-Ն от 5 октября 2010г., в частности, то, что в результате применения в отношении них обратной силы указанного закона они лишились права на перерасчет своих пенсий.
В результате этого они понесли и продолжают нести ощутимый материальный ущерб. В том же контексте судьи, основываясь на правовых позициях, изложенных в решении Конституционного суда ՍԴՈ-647, представили, что подобная социальная политика, осуществляемая государством в отношении судей в отставке, неправомерна не только в контексте их личного имущественного права, но и в целом с точки зрения социальной независимости судей, что чревато причинением серьезного вреда независимой судебной системе.