ԵԽԽՎ նախագահ ընտրվեց Լյուքսենբուրգի ներկայացուցիչ Անն Բրասորը 01/27/2014   16:30  |  Միջազգային լրահոս
Ստրասբուրգում այսօր մեկնարկած Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանում գաղտնի քվեարկության արդյունքներով Վեհաժողովի նոր նախագահ ընտրվեց  Լիբերալ-դեմոկրատների դաշինքի ղեկավար, Լյուքսենբուրգի ներկայացուցիչ Անն Բրասորը:
Նրա օգտին քվեարկել են Վեհաժողովի 165 պատվիրակներ, իսկ երկրորդ թեկնածուի՝ Եվրոպական դեմոկրատների խմբի անդամ, Միացյալ Թագավորության ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ուոլթերի, օգտին՝ 125-ը:
Ա.Բրասորն ընտրվեց լիազորությունների մեկ տարի ժամկետով՝ ժամկետի ավարտին ևս մեկ անգամ վերընտրվելու իրավունքով:

Новым председателям ПАСЕ избрана Анн Брассер 01/27/2014 16:53 | Международные новости
На стартовавшей сегодня в Страсбурге зимней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы ПАСЕ состоялись выборы главы ПАСЕ. По итогам тайного голосования председателем Ассамблеи избрана лидер группы "Альянс либералов и демократов за Европу" (ALDE), представитель Люксембурга Анн Брассер.
В пользу нее проголосовали 165 делегатов. Второй претендент на пост председателя ПАСЕ — член политической группы Европейских демократов, представитель Великобритании Роберт Уолтер заручился поддержкой 122 делегатов.
Срок полномочий председателя ПАСЕ составляет один год с правом однократного переизбрания еще на один срок.