Յացենյուկը փաստացի համաձայնել է ղեկավարել կառավարությունը 01/26/2014 11:48 | Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի «Բատկիվշչինա» խմբակցության առաջնորդ Արսենի Յացենյուկը Մայդանի բեմում հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահն ընդունել է զանգվածային միջոացառումների ժամանակ կալանավորված անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու առաջարկը:
Բացի այդ, նա նշել է, որ հունվարի 16-ին ընդունված սկանդալային օրենքները չեղյալ կհամարվեն Գերագույն Ռադայի՝ հունվարի 28-ին կայանալիք արտահերթ նիստում:
Ինչպես նշում է Vesti.ua-ն, նա նաեւ նշել է, որ ընդունում է կառավարության համար պատասխանատվությունը, որից կարելի է ենթադրել, որ ընդդիմության առաջնորդը դեմ չէ Նախագահի առաջարկին:
Ուկրաինայի նախագահի եւ ընդդիմության առաջնորդների միջեւ հունվարի 25-ին տեղի ունեցած բանակցությունների ժամանակ Նախագահը Յացենյուկին առաջարկել է վարչապետի պաշտոնը: Վերջինիս համաձայնության դեպքում Ազարովի կառավարությունը հրաժարական կտա: Իսկ Կլիչկոյին առաջարկվել է փոխվարչապետի պաշտոնը:
Ուկրաինական լրատվամիջոցի փոխանցմամբ, եթե ընդդիմությունն ընդունի Նախագահի առաջարկները, ապա Մայդանը չի պաշտպանի նրանց: Համենայնդեպս հարցման ենթարկված ակտիվիստները հայտարարել են, որ կբոյկոտեն ընդդիմությանը:

Лидер «Батькивщины» Арсений Яценюк фактически согласился возглавить Кабмин 01/26/2014   12:01  |  Международные новости
Лидер «Батькивщины» Арсений Яценюк со сцены на Майдане заявил, что президент Украины Виктор Янукович принял предложение оппозиции об амнистии задержанных во время массовых акций, сообщает Vesti.ua.
Как отмечает издание, Яценюк отметил, что скандальные законы от 16 января должны быть отменены на внеочередном заседании Верховной Рады 28 января.
Также лидер «Батькивщины» отметил, что «принимает ответственность за правительство», из чего можно сделать вывод, что лидер оппозиции не против предложения президента.
Во время встречи президента с лидерами оппозиции Янукович предложил Яценюку стать премьером. В случае, если он согласится, правительство Азарова отправится в отставку.
По информации СМИ, "если оппозиция примет предложения президента, то Майдан не поддержит их. Опрошенные активисты заявили, что объявят оппозиции бойкот".