Սեյրան Օհանյան. «Առաջին գծում մենք միշտ եղել ենք պարտադրողի դերում, երբեմն նաև` պատժողի» 01/24/2014   14:37  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Սահմանում իրադրությունը վերահսկելի է, առաջին անգամ չէ, որ կրակոցները շատ են»,- բանակի տոնին ընդառաջ կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այսօր հայտարարեց ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ հավելելով, որ  վերջին տարիներին լուրջ աշխատանքներ են տարվում՝ սահմանային բնակավայրերի անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ:
«Առաջին գծում մենք միշտ եղել ենք պարտադրողի դերում, երբեմն նաև՝ պատժողի»,- ասաց Սեյրան Օհանյանն ու նշեց, որ սահմանին լարվածությունն արտահայտվում է անկանոն կրակոցներով, իսկ դրանց մենք չենք պատասխանում։ Հայկական կողմը միայն դիպուկահարների և գյուղերի ուղղությամբ արձակված կրակոցներին  է պատասխանում:
Ինչ վերաբերում է հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանին ետ վերադարձնելու գործընթացին, ապա Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ այդ ուղղությամբ ամեն ինչ արվում է:
Նախարարը նաև վստահեցրեց, որ  չկա մի դեպք, որ ՊՆ-ն թաքցնի բանակում մահացած զինվորի մասին, նշանակվում է ծառայողական քննություն և ներկայացվում հանրությանը, իսկ արդյունքները պարզ լինելուց հետո համապատասխան անձինք պատժվում են:

“Мы всегда были на передовой в роли принуждающих, а порой и карателей”. Министр обороны Армении прокомментировал ситуацию на границе с Азербайджаном 01/24/2014   15:07  |  Актуальная тема
“Ситуация на границе находится под контролем. Уже не в первый раз мы наблюдаем участившиеся случаи стрельбы”, - заявил министр обороны Армении Сейран Оганян в ходе пресс-конференции, приуроченной ко Дню Армии. Он отметил, что в последние годы проводятся серьезные работы по обеспечению безопасности приграничных населенных пунктов.
Мы всегда были на передовой в роли принуждающих, а порой и карателей”, - сказал Сейран Оганян. Он отметил, что напряженность на границе выражается беспорядочной стрельбой, а на них мы не отвечаем. Армянская сторона реагирует лишь на выстрелы снайперов и стрельбу в направлении приграничных сел.
Что касается процесса возвращения на Родину военнопленного Акопа Инджигуляна, то Сейран Оганян отметил, что они делают все возможное для этого.
Министр также заверил, что нет ни одного случая, указывающего на то, что Минобороны сокрыла факт гибели в армии военнослужащего. В таких случаях назначается служебное расследование и общественности предоставляется информация. А по получении результатов расследования соответствующие лица несут наказание.