Ռուսաստան-Հայաստան. առաջին ընկերական խաղը 01/24/2014 12:09 | Մարզական
Ռուսաստանի և Հայաստանի ազգային հավաքականները մարտի 5-ին ընկերական հանդիպում կանցկացնեն Կրասնոդար քաղաքի «Կուբան» մարզադաշտում:
ՀՖՖ պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ այդ մասին պայմանավորվել են երկու երկրների ֆուտբոլային գերատեսչությունները: Չնայած խաղը մրցաշարային նշանակություն չի ունենալու, բայց կրելու է պաշտոնական բնույթ, քանզի տեղի է ունենալու ՖԻՖԱ-ի օրացույցով սահմանված միջազգային ընկերական հանդիպումների օրը: Ռուսական ընտրանին 22-րդն է համաշխարհային դասակարգման սանդղակում, իսկ մեր հավաքականը 38-րդ տեղում է:
Հայաստանի և Ռուսաստանի ազգային հավաքականները առաջին անգամ են ընկերական հանդիպում անցկացնելու: Մինչ այդ թիմերը մրցել են Եվրոպայի առաջնությունների ընտրական մրցաշարում:
«Եվրո-2000»-ի ընտրարշավում ռուսները հաղթել են 3:0 և 2:0 հաշվով: Իսկ «Եվրո-2012»-ի ընտրափուլում կայացած երևանյան խաղն ավարտվել է 0:0 հաշվով: Սանկտ-Պետերբուրգում էլ դաշտի տերերը հաղթել են 3:1 արդյունքով:
Հավելենք նաև, որ հունիսի 6-ին Մայնցում Հայաստանի հավաքականն ընկերական խաղում հյուրընկալվելու է գերմանացիներին, որոնք 2-րդն են ՖԻՖԱ-ի դասակարգման սանդղակում:

Футбольные сборные Армении и России проведут 5 марта товарищеский матч 01/24/2014 12:22 | Спорт
Национальная сборная Армении по футболу проведет товарищеский матч со сборной России, сообщает пресс-служба Федерации футбола Армении.
Согласно информации, Федерация футбола Армении и Российский футбольный союз достигли принципиальной договоренности о проведении товарищеской встречи между национальными сборными России и Армении.
Матч состоится 5-ого марта, на стадионе “Кубань” в Краснодаре. До этого команды 4 раза встречались в официальных турнирах. В отборочном турнире чемпионата Европы 2000 года сборная России дважды обыграла сборную Армении со счетом 3:0 и 2:0. В отборочном турнире Евро-2012 матч в Ереване закончился со счетом 0:0, а в Санкт-Петербурге сборная России выиграла со счетом 3:1. Напомним, 6-ого июня в Майнце сборная Армении проведет товарищеский матч с национальной сборной Германии, занимающей вторую строчку в рейтинге ФИФА.