Վարդան Պետրոսյանի գործով նախաքննությունն ավարտվեց 01/23/2014   20:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վարդան Պետրոսյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած ավտովթարի գործով նախաքննությունն այսօր ավարտվել է: Այս տեղեկությունը մեզ հետ զրույցում հաստատեց Վարդան Պետրոսյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը` հավելելով, սակայն, որ առայժմ տեղյակ չէ գործի նյութերից:
«Գործի նյութերին առաջինը ծանոթանալու իրավունք ունի տուժող կողմը, մեզ նյութերը կուղարկվեն ավելի ուշ»,- նշեց փաստաբանը` հույս հայտնելով, որ հունվարի 29-ին արդեն նախաքննական մարմնից կստացվեն բոլոր նյութերը:
Հիշեցնենք` Վ.Պետրոսյանի վարած «ԲՄՎ-320» մակնիշի ավտոմեքենան հոկտեմբերի 20-ին` 22:10-ի սահմաններում, Եղվարդ-Երևան ճանապարհին բախվել էր նույն ուղղությամբ ընթացող «ՎԱԶ-2121» մակնիշի ավտոմեքենային: Ավտոմեքենայի վարորդը և 6 ուղևորները ստացել էին տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ: Նրանցից երկուսը` հորեղբոր որդիներ Էդգար և Էդուարդ Հակոբյանները մահացել էին:
Վարդան Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով՝ «ավտոմեքենա կամ մեխանիկական այլ տրանսպորտային միջոց վարող անձի կողմից ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ»:
Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը: Նոյեմբերի 9-ից ի վեր դերասանը կալանավորված է: Ավտովթարից հետո ծանր վնասվածքներ ստացած դերասանն այժմ էլ գտնվում է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում:
Ի դեպ, այսօր ՀՀ Վերաքննիչ դատարանը մերժել է կալանք կիրառելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանի ներկայացրած բողոքը:
Նիկոլայ Բաղդասարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ պատրաստվում է դիմել նաև Վճռաբեկ դատարան:
«Եթե մերժեն, Եվրադատարան եմ դիմելու, միանշանակ»,- ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը` հավելելով. «Որովհետև 100%-ով համոզված եմ, որպես իրավաբան, որ մեր փաստարկները միանշանակ բխում են օրենքի պահանջներից»:
15:24 20/01/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԴատավորը մերժել է ինքնաբացարկի միջնորդությունը
12:05 20/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎարդան Պետրոսյանի գործով դատական դռնփակ նիստում գաղտնիք չի հրապարակվել
11:11 15/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔննիչին ու դատախազը չեն ներկայացել Վարդան Պետրոսյանի գործով դատական նիստին

Завершено предварительное следствие по делу о ДТП с участием сатирика Вардана Петросяна 01/24/2014 09:44 | Актуальная тема
Сегодня завершилось предварительное следствие по делу о ДТП с участием сатирика Вардана Петросяна. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил адвокат актера Николай Багдасарян, добавив, что пока не располагает сведениями о материалах дела.
“Право на ознакомление с материалами уголовного дела в первую очередь имеет потерпевшая сторона, нам материалы дела предоставят позднее”, - отметил адвокат, выразив надежду, что 29 января орган предварительного следствия предоставит все материалы.
Напомним, 20 октября, в районе 22:10 по местному времени, на 2-м километре автотрассы Егвард-Ереван столкнулись автомобили “BMW-320” и“ВАЗ-21214”. За рулем автомобиля марки “BMW” находился известный армянский актёр, сатирик Вардан Петросян. В результате аварии водитель “ВАЗ-21214” и шестеро пассажиров с телесными повреждениями были госпитализированы в больницу. Двое из пострадавших в ДТП пассажиров - Эдуард и Эдгар Акопяны- скончались.
Известному актеру и сатирику Вардану Петросяну было предъявлено обвинение по ч. 3ст. 242 УК РА (“нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортного средства, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц ”). За это деяние предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком от 4 до 10 лет с лишением права занимать определенные должности и заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет. –
В отношении Вардана Петросяна избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. С 9 ноября актер содержится под стражей. В. Петросян, получивший тяжелые травмы в результате ДТП, в настоящее время находится в УИУ “Больница для осужденных”.
Отметим, что сегодня Апелляционный суд отклонил жалобу адвоката Вардана Петросяна на решение нижестоящей инстанции о продлении срока содержания сатирика под стражей.
Николай Багдасарян сообщил также, что собирается обратиться в Кассационный суд.
“Если жалобу отклонят, то я обращусь в Европейский суд, поскольку как юрист уверен на 100%, что наши доводы однозначно исходят из требований закона”, - отметил Николай Багдасарян.