Շ.Քոչարյան. ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցության Ճանապարհային քարտեզը կհրապարակվի 2 օրից 01/23/2014   15:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատեց Մաքսային միությանը և Բելառուսի, Ղազախստանի և Ռուսաստանի միասնական տնտեսական տարածքին անդամակցության ճանապարհային քարտեզի իրականացմանն ուղղված գործողությունների ժամանակացույցը:
Ինչպես գործողությունները, այնպես էլ փաստաթղթի բուն բովանդակությունն առայժմ խիստ գաղտնի են պահվում: Կառավարությունն առայժմ չի հրապարակում փաստաթուղթը, քանի որ, վարչապետի խոսքով, դրանում դեռ թարգմանական բնույթի շտկումներ կան:
«Դրա համար խնդրում եմ, որպեսզի ՀՀ արդարադատության նախարարությանը և էկոնոմիկայի նախարարությանը մեծ ուշադրություն դարձնեն տերմիններին, և որպեսզի հետագայում նույնականության խնդիրը մենք ամբողջությամբ կարողանանք լուծել, որպեսզի ռուսերեն տարբերակները և հետագայում հայերեն տարբերակները համադրելի լինեն ամբողջությամբ»,-  ասաց վարչապետը:
Իսկ թե ի՞նչ ժամեկտում կավարտվեն այս աշխատանքները և ե՞րբ հասարակությանը հասանելի կդառնա փաստաթութը «Փաստինֆո»-ի հարցին ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը պատասխանեց.
«Դա կարևոր փաստաթուղթ է, պահանջում է 1-2 օր ժամանակ, որից հետո դուք ամեն ինչ կտեսնեք»:
Իսկ մինչ այդ` այսօրվա նիստից պարզ դարձավ, որ Ճանապարհային քարտեզը ներառում է 20 բաժին` 262 միջոցառումներով, որոնցից 150-նն իրականացվելու են մինչև անդամակցությունը, մյուսները` անդամակցությունից հետո: Իսկ ենթամիջոցառումների ընդհանուր թիվը փաստաթղթում 600 է:

Шаварш Кочарян: “Дорожную карту” по вступлению Армении в Таможенный союз обнародуют через два дня 01/23/2014   17:14  |  Актуальная тема
Правительство Армении сегодня утвердило план мероприятий (“дорожную карту”) присоединения Армении к  Таможенному союзу и Единому экономическому пространству РФ, Беларуси и Казахстана.
Как действия, так и содержание документа хранятся в строжайшей секретности. Правительство пока не обнародовало документ, поскольку, по словам премьер-министра Армении, его перевод нуждается в корректировке.
“Посему я бы попросил, чтобы Минюст и Министерство экономики обратили пристальное внимание на термины, с тем, чтобы в дальнейшем мы смогли полностью решить вопрос идентификации, дабы русский и армянский варианты были бы в полной мере сопоставимы”, - отметил премьер-министр.
На вопрос корреспондента ИА “ФактИнфо” касательно того, в какие сроки удастся завершить работу, и когда документ будет доступен широкой общественности, заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян отметил:
“Это важный документ, потребуется 1-2 дня, по прошествии которых Вы все увидите”.
На сегодняшнем заседании стало ясно, что дорожная карта состоит из 20 разделов с 262 мероприятиями, 150 из коих планируется реализовать до членства, а остальные после него.