Գազի գինն անապահովների համար կմնա 100 դրամ 01/23/2014   12:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անապահով սպառողների գազի ծախսը 2014-ին ևս կփոխհատուցվի Կառավարության կողմից: Նման հայտարարություն արեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Կառավարության այսօրվա նիստում:
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ տարվա հուլիս ամսից բաժանորդները 1խ/մ-ի դիմաց նախկին 132 դրամի փոխարեն 156 դրամ են վճարում: Ուստի՝ անհրաժեշտ է անապահովներին տրվող 32 դրամ փոխհատուցման դիմաց այժմ տրամադրել 56 դրամի փոխհատուցում: Այս պարագայում, վարչապետի խոսքով, «գազի գինը, անկախ բարձրացումից, անապահով խավերի համար կմնա նույնը»:
Դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի գործադիրն ընդունի համապատասխան որոշում, որը մշակելու հանձնարարական Տիգրան Սարգսյանը տվեց էկոնոմիկայի ու աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարներին:
Կփոխհատուցվի՞ արդյոք հուլիս-հունվար ամիսներին սպառված և արդեն իսկ թանկ գնով վճարված գազի դիմաց անապահովների կատարած վճարումները, թերևս պարզ կդառնա միայն նախագծի մշակումից հետո:

Правительство Армении заявило о намерении компенсировать малоимущим часть расходов на потребление газа 01/23/2014   13:13  |  Актуальная тема
Правительство Армении продолжит компенсировать социально необеспеченным семьям часть расходов на потребление газа. С таким заявлением в ходе заседания Правительства выступил премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
Глава Правительства отметил, что абоненты с июля прошлого года вместо прежних 132 драмов за 1 куб.м. газа платят 156 драмов, посему компенсационные выплаты малоимущим за газ семьям вместо прежних 32 драмов составят 56 драмов. По словам премьера, таким образом стоимость голубого топлива для необеспеченных слоев останется прежней - 100 драмов.
Премьер-министр поручил министру энергетики и природных ресурсов и министру труда и по социальным вопросам разработать соответствующее решение и представить его Кабмину.