Արգիշտի Կիվիրյանի գործը, ի վերջո, ուղարկվեց դատարան 01/23/2014   13:49  |  Քրեական խրոնիկոն
«Արմենիա Թըդեյ» լրատվական կայքի համակարգող, վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանի գործը, կրկին մեղադրական եզրակացությամբ, ներկայացվել է գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու ու դատարան ուղարկելու համար: Գործը կլսվի Արաբկիր եւ Քանաքեռ Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր  Արթուր Մկրտչյանի նախագահությամբ։
Մինչ այդ գործով քննիչը մերժել է Արգիշտի Կիվիրյանի ու նրա պաշտպան Լուսինե Սահակյանի միջնորդությունը` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝  ոստիկանի նկատմամբ ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը,  Ա.Կիվիրյանի դեմ գործի վարույթը կարճելու ու քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և Ա.Կիվիրյանի նկատմամբ բռնություն գործադրած և ապօրինի  ոստիկանություն բերման  ենթարկած  ոստիկանների դեմ  քրեական  գործ հարուցելու մասին:
Հիշեցնենք, որ գործը մեղադրական եզրակացությամբ ավելի վաղ ուղարկվել էր դատախազին, որով Ա.Կիվիրյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ոչ միայն 316-րդ հոդվածի առաջին մասով, այլ նաեւ` 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ հանցագործության մասին սուտ մատնություն: Սակայն նա չէր հաստատել այն: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազի  հանձնարարությամբ՝ Հատուկ քննչական ծառայությունը հրաժարվել է հանցագործության մասին սուտ մատնության համար Արգիշտի Կիվիրյանին առաջադրված մեղադրանքից:
Ա.Կիվիրյանի դեմ երկու հոդվածով մեղադրանք էր առաջադրվել անցյալ տարվա օգոստոսի 24-ին՝ Երևանի Կոմիտաս 5 հասցեում տեղի ունեցած միջադեպի գործով: Արգիշտի Կիվիրյանն Արաբկիրի ոստիկանության բաժին բերման ենթարկվելիս բռնության էր ենթարկվել ոստիկանական ավտոմեքենայում, բայց ՀՔԾ-ն մեղադրանք առաջադրեց Ա.Կիվիրյանին։

Дело против координатора Armenia Today Аргишти Кивиряна наконец-то направили в суд 01/23/2014   14:40  |  Криминальная хроника
Дело координатора Armenia Today, аналитика Аргишти Кивиряна вновь с обвинительным заключением представлено осуществляющему по делу процессуальный контроль прокурору для утверждения и направления его в суд. Слушания по делу пройдут в суде общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун под председательством судьи Артура Мкртчяна.
До этого следователь по делу отклонил ходатайство Аргишти Кивиряна и его адвоката Лусине Саакян о прекращении производства по возбужденному против Кивиряна по ч. 1ст. 316 УК РА делу и приостановлении в отношении него уголовного преследования, и возбуждении уголовного дела против полицейских, применивших в отношении него насилие и подвергших его приводу в Полицию.
Напомним, ранее прокурору с обвинительным заключением было направлено дело, по которому А. Кивиряну было предъявлено обвинение не только по ч. 1 ст. 316 УК РА, но и по п. 1 ч. 2 ст. 333 – “ложный донос”. Однако прокурор не утвердил его. Позднее стало известно, что по поручению прокурора, осуществляющего по делу процессуальный контроль, Специальная следственная служба отказалась от предъявленного Аргишти Кивиряну обвинения в ложном доносе.
Напомним, что А. Кивиряну по делу об инциденте, имевшем место на пр. Комитаса 5, 24 августа с.г., было предъявлено обвинение по двум статьям.