Ադրբեջանական դիվերսիայի իրեղեն ապացույցները Հայաստանը պատրաստակամ է տրամադրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին 01/23/2014 14:50 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը պատասխանել է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության և «Հայ զինվոր» շաբաթաթերթի թղթակիցների հարցերին՝ ադրբեջանական վերջին դիվերսիայի եւ դրա արձագանքների վերաբերյալ։
Ի պատասխան՝ Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ ադրբեջանական կողմի հակառակ պահվածքը, հատուկ գործողությունների արդյունքները հաշվի առնելով, կլիներ տարօրինակ: Եթե գործողությունները իրականացվել են սադրանքի, իրավիճակը հակամարտության գոտում սրելու նպատակով` արտգործնախարարների հանդիպումից մի քանի օր առաջ, ապա փորձն անկախ արդյունքներից կարելի է լիովին հաջողված համարել:
Ամեն դեպքում, ս.թ. հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հակառակորդի կողմից արձանագրված դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձերի փաստի առթիվ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ, 7-րդ և 13-րդ կետերով /այն է՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով, մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանությունը/, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայությունում հարուցված քրեական գործով կատարված դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերված սպառազինության և հանդերձանքի նմուշները օրենքով սահմանված կարգով փաթեթավորված և կնքված վիճակում ուղղարկվել են մի շարք փորձաքննությունների:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել է դիրքի անձնակազմը, որոնց ցուցմունքներով ևս հիմնավորվում է հակառակորդի դիվերսիոն խմբի ներթափանցումը շփման գծի վերը նշված ուղղություններով:
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերված և վերցված սպառազինության և հանդերձանքի նմուշները պատրաստ ենք ներկայացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ինչպես նաև գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:

Давид Тоноян: Армянская сторона готова предоставить сопредседателям Минской группы ОБСЕ вещественные доказательства азербайджанской диверсии 01/23/2014 16:10 | Актуальная тема
Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян ответил на вопросы информационного агентства “Арменпресс” и корреспондентов газеты “Ай зинвор”. Давид Тоноян, в частности, отметил, что азербайджанская сторона продолжает опровергать факт организации диверсии, высмеивает заявления армянских должностных лиц и реакцию СМИ.
Другая позиция азербайджанской стороны с учетом результатов спецдействий, была бы странной. Если действия предпринимались с целью провокации, обострения ситуации в зоне конфликта за несколько дней до встречи министров иностранных дел двух стран, то эту попытку, вне зависимости от ее результатов, можно считать удавшейся.
В любом случае, по факту одновременных попыток проникновения азербайджанских диверсионных групп, зафиксированных в ночь с 19 на 20 января в промежутке между 23:50 и 00:15 по местному времени на северо-восточном (Джраберд) и юго-восточном (Корган), в следственной службе Минобороны Армении возбуждено уголовное дело по пп. 6, 7 и 13 ч. 6 ст. 104 УК РА (“убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма, совершенное группой лиц или организованной группой способом, опасным для жизни многих людей ”).Обнаруженные при осмотре места происшествия оружие и образцы снаряжения в установленном законом порядке в упакованном и опечатанном виде направлены на проведение ряда экспертиз.
В ходе расследования уголовного дела был допрошен личный состав на позиции, показания которых также подтверждают факт проникновения диверсионной группы по вышеуказанным направлениям линии соприкосновения.
Обнаруженные и изъятые при осмотре места происшествия оружие и образцы снаряжения мы готовы представить сопредседателям минской группы ОБСЕ, а также личному представителю действующего председателя ОБСЕ Аджею Каспршику.