Կվերսկսվի ԲՈՒՀ-երի ընդունելության կարգի սահմանադրականության հարցով գործի քննությունը 01/23/2014   11:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանը հունվարի 24-ին կվերսկսի Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա գործի քննությունը: ՄԻՊ-ը վիճարկում է ՀՀ պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության (ըստ բակալավրի կրթական ծրագրի) կարգը հաստատելու մասին ՀՀ կառավարության 2012թ. ապրիլի 26-ի որոշման և «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի, 15-րդ հոդվածի 1-ին մասի ու «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի, 14-րդ հոդվածի 5-րդ մասի սահմանադրականությունը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, մի շարք բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ռեկտորներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ դիմել էին Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ խնդրելով ուսումնասիրել ընդունելության գործընթացը սահմանող ՀՀ կառավարության վերոհիշյալ որոշման Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը:
Խնդիրը նրանում է, որ ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորվում է, որ ԲՈՒՀ-երի ինքնավարության սկզբունքները պետք է սահմանվեն օրենքով: Համաձայն «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի՝ ըստ կրթական ծրագրերի դիմորդների ընդունելության և ուսումնական գործընթացի կազմակերպումը հանդիսանում է բարձրագույն ուսումնական հաստատության իրավասությունը: Այսինքն՝ ԲՈՒՀ-երն են կազմակերպում ընդունելության քննություները: Մինչդեռ ՀՀ կառավարության որոշմամբ ընդունելության քննությունները կազմակերպվում և անցկացվում են բացառապես «Գնահատման և թեստավորման կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության կողմից:
ՄԻՊ-ը՝ ուսումնասիրելով ՀՀ կառավարության վերոհիշյալ որոշումը, մասնավորապես, եկել է եզրակացության, որ կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգավորումները չեն կարող անհամապատասխանության մեջ գտնվել առավել բարձր իրավաբանական ուժ ունեցող փաստաթղթերի, այն է՝  ԲՈՒՀ-երի իրավասությունները և ինքնավարության սկզբունքը ամրագրող «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի, Սահմանադրության և մի շարք միջազգային փաստաթղթերի հետ:
Նշենք, որ ՀՀ կառավարության որոշման սահմանադրականությունը որոշելու հարցով գործը ՍԴ-ն սկսել էր քննել դեռևս 2013թ.-ի հոկտեմբերի 22-ին, սակայն դատարանը որոշեց գործի քննությունը հետաձգել և այն գրավոր ընթացակարգի փոխարեն իրականացնել բանավոր ընթացակարգով:
ՍԴ-ն դատաքննությունը մինչև նոյեմբերի 12-ը հետաձգելու մասին որոշումը, մասնավորապես,  պայմանավորեց հարցով համակողմանի քննարկման արդյունքում որոշում կայացնելու անհրաժեշտությամբ: Նաև հաշվի էր առնվել այն, որ ՀՀ կառավարության վեճի առարկա որոշումից զատ համադրված վերլուծության առարկա պետք է դառնան «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին», «Կրթության մասին» և «Իրավական ակտերի մասին» օրենքների համապատասխան դրույթները, ինչպես նաև այս ոլորտում ՀՀ միջազգային պարտավորությունների պատշաճ կատարման հիմնահարցերը:
ՄԻՊ-ն այս որոշումից հետո ՍԴ դիմեց նաև գործին առնչվող՝ «Կրթության մասին» և «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքների դրույթների սահմանադրականության հարցով, ինչի արդյունքում դատարանը որոշեց այս երկու գործերը միավորել և դատական նիստն անցկացնել 2014թ.-ի հունվարին:
Միավորված գործով զեկուցող է նշանակված ՍԴ անդամ Ֆելիքս Թոխյանը: Որպես պատասխանող կողմ դատավարությանը ներգրավված են որոշումն ընդունած կառավարությունը և օրենքներն ընդունած Ազգային ժողովը:

КС Армении возобновит слушания по вопросу конституционности решения Правительства о порядке зачисления в вузы 01/23/2014 12:17 | Лента новостей
Конституционный суд РА 24 января возобновит слушания по делу на основании заявление омбудсмена Армении. Омбудсмен оспаривает конституционность решения Правительства РА от 26 апреля 2012г. об утверждении порядка зачисления в государственные и негосударственные высшие учебные заведения(согласно программе бакалавриата) и ч. 1 ст. 5 закона РА “Об образовании”, а также п.2 .ч.1 ст. 6, ч. 5ст. 14 закона РА “О высшем и послевузовском профессиональном образовании”.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, ректоры ряда высших учебных заведений, представители общественных организаций обратились к омбудсмену Армении с просьбой исследовать вопрос соответствия Конституции решения Правительства о порядке зачисления в вузы.
Дело в том, что Конституцией Армении гарантировано, что принципы автономности вузов должны определяться законом. Согласно закону РА “О высшем и послевузовском профессиональном образовании”, организация приема абитуриентов по образовательным программам и учебного процесса является правомочием Высшего учебного заведения, то есть вузы организуют вступительные экзамены, в то время как по решению Правительства РА полномочие по организации и проведению вступительных экзаменов возложено исключительно на государственную некоммерческую организацию “Центр оценки и тестирования”
Омбудсмен Армении, изучив вышеупомянутое решение Правительства РА, в частности, пришел к заключению, что нормы, установленные решением Правительства, не могут находиться в несоответствии с документами, обладающими более высокой юридической силой, а именно с законом РА “О высшем и послевузовском профессиональном образовании”, Конституцией и рядом международных документов.
Отметим, что КС приступил к рассмотрению дела по вопросу об определении конституционности решения Правительства РА, еще 22 октября 2013г., однако суд поставил отложить слушания по делу и провести в порядке устной процедуры судебного разбирательства.
Решение КС о переносе слушаний до 12 ноября было обусловлено, в частности, необходимостью вынесения решения по итогам всестороннего обсуждения. Было также учтено то, что помимо являющегося предметом спора решения Правительства следует подвернуть сравнительному анализу соответствующие положения законов РА “О высшем и послевузовском профессиональном образовании”, “Об образовании”, “О правовых актах”, равно как и вопросы, касающиеся надлежащего исполнения международных обязательств РА в данной сфере.
Защитник прав человека после этого решения обратился в КС также по вопросу о конституционности положений законов РА “О высшем и послевузовском профессиональном образовании”, “Об образовании”. Суд принял решение объединить эти два дела и провести судебное заседание в январе 2014г.
Докладчиков по объединенному делу назначен член КС РА Феликс Тохян. В качестве ответчика для участия в судебном процессе привлечено Правительство, принявшее решение и Национальное Собрание РА, принявшее законы.