Գ.Կոստանյան.«Չիրագովն ընդդեմ Հայաստանի» գործով գանգատի հեղինակները նախ պետք է դիմեին ԼՂՀ-ի դատական մարմիններին 01/22/2014 21:21 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի Մեծ պալատն այսօր տեղի ունեցավ «Չիրագովն ընդդեմ Հայաստանի» գործի լսումը։
«Չիրագովն ընդդեմ Հայաստանի» գործով գանգատի հեղինակները ներկայանում են որպես Ադրբեջանի քրդեր, ովքեր ապրել են Լաչինում: Նրանց պնդմամբ՝ բնակչության մեծամասնությունը եղել են քրդեր և ադրբեջանցիներ, ովքեր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով ստիպված են եղել հեռանալ իրենց տներից 1992թ․ մայիսի 17-ին, որից հետո հնարավորություն չեն ունեցել վերադառնալ, քանի որ այն վերահսկվում է հայկական ուժերի կողմից։ Ըստ նրանց՝ իրենք կորցրել են Լաչինում ունեցած իրենց սեփականությունը:
Գանգատաբերների ներկայացուցիչ, փաստաբան Մարկ Մյուլերը նշել է, որ Հայաստանը վերահսկում է անգամ ԼՂՀ կառավարության գործողությունները, «Հայաստանը հասել է միացյալ պետության ստեղծման իր երազանքին»։ Ըստ գանգատ ներկայացրած կողմի մյուս փաստաբանի՝ «Հայաստանը Ստեփանակերտին մատարակարում է զենք և ֆինանսական միջոցներ։ ԼՂ-ն գոյատևում է միայն այլ երկրից ստացվող օգնությամբ»։ Ադրբեջանական դիվանագիտության այս հայտնի թեզերին հայկական կողմը հակադարձեց իրավական փաստարկներով` ի ցույց դնելով գանգատի սնանկությունը:
Հայկական կողմը երկու հիմնական շեշտադրում արեց երկու հիմնական փաստարկների վրա, որոնք միջազգային իրավունքի ճանաչված սկզբունքներ են և բխում են ՄԻԵԴ նախադեպային որոշումներից:
«Փաստինֆո»-ին տված հարցազրույցում Հայաստանը ՄԻԵԴ-ում ներկայացնող ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը նշեց, որ դատարանի ուշադրությունն է հրավիրվել այն հանգամանքի վրա, որ թեև Լեռնային Ղարաբաղը միջազգայնորեն ճանաչված պետություն չէ, սակայն ունի անկախ պետությանը բնորոշ բոլոր պետական ինստիտուտները, որոնք ապահովում են տվյալ երկրի իշխանության բոլոր ճյուղերի արդյունավետ գործունեությունը եւ միանշանակ վկայում է այդ երկրի անկախ լինելու մասին: Եվ Հայաստանը չունի որևէ իրավազորություն այդ երկրի վրա:
Երկրորդ՝ Գ.Կոստանյանի դիտարկմամբ՝ գանգատ ներկայացնող կողմը պետք է սպառեր ներպետական դատական ատյաններն, ինչը չի արվել: Լեռնային Ղարաբաղն ունի անկախ և ինքնուրույն դատական համակարգ, և եթե որևէ անձ, այդ թվում՝ փախստականը, գտնում է, որ իր իրավունքները խախտվել են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում, ապա նախ և առաջ պետք է իր իրավունքների պաշտպանության համար դիմեր տվյալ երկրի դատական ատյաններին, ինչը տվյալ պարագայում չի արվել: Հետեւապես ներպետական դատական ատյանները չեն սպառվել:
Գ.Կոստանյանն ընդգծեց, որ ՄԻԵԴ-ն ունի նախադեպային որոշում Դեմոպուլոսն ընդդեմ Թուրքիայի գործով, ըստ որի՝ ներպետական ատյանների սպառումը վերաբերում է նաեւ միջազգայնորեն չճանաչված պետություններին:
Ի դեպ, դատական լսումի տեսաձայնագրությունն արդեն տեղադրված է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայքէջում:

Истцы по делу “Чирагов против Армении” должны были сначала обратиться в судебные инстанции НКР. Геворк Костанян привел доводы в пользу отклонения иска 01/23/2014   09:43  |  Актуальная тема
Сегодня в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) состоялись слушания по делу “Чирагов против Армении”.
Истцы по делу “Чирагов против Армении” предстают в качестве азербайджанских курдов, которые проживали в Лачине. Они утверждают, что большинство населения составляли курды и азербайджанцы, которые вследствие нагорно-карабахского конфликта были вынуждены 17 мая 1992г оставить свои дома, после чего они не могут вернуться туда, так как эта территория контролируется армянскими силами. По их словам, они лишились своего имущества.
Представитель жалобщиков, адвокат Марк Мюлер отметил, что Армения контролирует даже действия правительства НКР, “Армения достигла своей мечты создать единое государство”. По мнению же другого адвоката стороны-истца, “Армения поставляет Степанакерту оружие и оказывает финансовую поддержку”. НКР существует лишь за счет помощи, поступающей из другой страны. В ответ на эти избитые тезисы азербайджанской дипломатии, армянская сторона привела правовые доводы, указав на несостоятельность жалобы.
Армянская сторона акцентировала внимание на 2 основных доводах, которые являются признанными принципами международного права и исходят из прецедентных решений ЕСПЧ.
В интервью ИА “ФактИнфо” Армения представляющий в ЕСПЧ Правительство РА генеральный прокурор Геворк Костанян отметил, что они обратили внимание суда на то обстоятельство, что несмотря на то, что Карабах, вне зависимости от международного признания, является независимым государством, где представлены все государственные институты, которые обеспечивают эффективную деятельность всех ветвей власти, что однозначно свидетельствует о независимости страны, и Армения не обладает какими-либо правомочиями на территории этого государства.
Второй довод заключался в следующем: истец должен был исчерпать внутригосударственные инстанции, что, однако, не было сделано. Нагорный Карабах имеет независимую и самостоятельную судебную систему, и если кто-либо, в том числе и беженец, считает, что его права были нарушены на территории НКР, то, в первую очередь он должен был обратиться за защитой своих прав в судебные инстанции данной страны, что, однако в данном конкретном случае не было сделано.Следовательно, внутригосударственные средства правовой защиты не были исчерпаны.
Г. Костанян подчеркнул, что у ЕСПЧ есть прецедентное решение по делу “Демополос против Турции”, согласно которому исчерпание внутригосударственных средств защиты касается и государств, не получивших международного признания.