Ոստիկանության քննիչը՝ ամբաստանյալ 01/22/2014   15:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Ոստիկանության ՔԳՎ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոնականի քննչական բաժնի 1-ին բաժանմունքի ավագ քննիչ, ոստիկանության կապիտան Էդգար Պետրոսյանի դեմ գործով արդեն դատարանը որոշումներ է կայացրել՝  վարույթ ընդունելու  և  դատաքննություն նշանակելու մասին:
Ըստ մեղադրանքի՝ 36-ամյա քննիչն իր վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Արթուր Հովհաննիսյանի օգտին ՀՀ քրեական դատավարության օրենսդրությամբ սահմանված իր լիազորությունների շրջանակում գործողություն կատարելու, այն է` նրա նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Խարդախությունը, հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և գործով վարույթը կարճելու համար շորթմամբ, սպառնալով ոտնահարել նրա` օրենքով պաշտպանվող շահերը և իրավունքները, պահանջել և 2013 թվականի նոյեմբերի 28-ին` ժամը 10.00-ի սահմաններում, ՀՀ Ոստիկանության ՔԳՎ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոնականի քննչական բաժնի իր աշխատասենյակում Արթուր Հովհաննիսյանից ստացել է խոշոր չափերի`403  910 ՀՀ դրամին համարժեք 1000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Ամբաստանյալին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով՝ շորթմամբ խոշոր չափերով կաշառք ստանալը: Դատարան ստացված իրեղեն ապացույցների թվում են  6 հատ ԱՄՆ 50 դոլարանոց և 7 հատ ԱՄՆ 100 դոլարանոց թղթադրամները: Ամբաստանյալը կալանավորված է:
Ավագ քննիչը կաշառք ստանալու պահին բռնվել էր անցյալ տարվա նոյեմբերի 28-ին՝ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների և ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչության համատեղ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում:  Էդգար Պետրոսյանը ոստիկանության համակարգում է 2006 թվականից:
«Փաստինֆո»-ի ունեցած հավաստի տեղեկությունների համաձայն` քննիչը փորձել է քաղաքացու վրա «վաճառել» գործը կարճելու մասին որոշումը։
Մասնավոր գանգատի հիման վրա  խարդախության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով քննիչին հանձնարարվել էր կարճել գործը, իսկ նա էլ որոշել էր օգտվել առիթից եւ իր լիազորությունների սահմաններում կայացրած որոշման համար փող աշխատել՝ պահանջելով 1000 դոլար գործը կարճելու համար:

Следователь Полиции Армении угодил на скамью подсудимых за взяточничество 01/22/2014   16:46  |  Актуальная тема
По делу против старшего следователя первого отделения Центрального следственного отдела Следственного управления г. Ереван Главного следственного управления Полиции РА, капитана Полиции Эдгара Петросяна суд уже вынес решения о принятии дела к производству и назначении судебного разбирательства.
Согласно обвинению, 36-летний следователь по уголовному делу, расследуемому в его производстве, в рамках полномочий, возложенных на него Уголовно-процессуальным законодательством, совершил действия в пользу обвиняемого Артура Ованнисяна, а именно: для прекращения уголовного преследования он путем вымогательства и, угрожая ему попранием защищаемых законом интересов и прав, потребовал и в 28 ноября 2013г., около 10.00, в своем кабинете получил от Артура Ованнисяна взятку в особо крупном размере - 403 910 драмов(1000 долларов).
Подсудимому предъявлено обвинение по пп. 1 и 3 ч. 3 ст. 311 Уголовного кодекса РА – “получение взятки в особо крупном размере путем вымогательства”. В числе направленных в суд вещественных доказательств – шесть 50-долларовых и семь 100 –долларовых купюр. Подсудимый взят под стражу.
Старший офицер был задержан с поличным 28 ноября прошлого года в результате совместных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками соответствующих подразделений Службы нацбезопасности и Управления внутренней безопасности Полиции Армении. Эдгар Петросян работает в системе Полиции с 2006г.
По имеющейся у “ФактИнфо” достоверной информации, следователь пытался “сбыть” гражданину решение о прекращении дела.
Следователю было поручено прекратить уголовное дело, возбужденное по признакам мошенничества на основании частной жалобы, а он решил воспользоваться ситуацией и в рамках своих полномочий подзаработать на этом.