Արա Զոհրաբյան. Ստեղծված թիմն ի զորու է իրականացնել մեր առջև դրված խնդիրները 01/21/2014 13:53 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հունվարի 14-ին լրացել է ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանի պաշտոնավարման 100 օրը: Այսօրվա ասուլիսը նվիրված էր ՀՀ ՓՊ նախագահի առաջին երեք ամսվա պաշտոնավարման ընթացքում կատարված աշխատանքներին ու հետագա անելիքներին:
Այսպես, մասնավորապես, Փաստաբանների պալատի գործունեության թափանցիկության ու կառույցի ինստիտուցիոնալ հզորացմանն ուղղված քայլեր են, ըստ Արա Զոհրաբյանի, ՀՀ ՓՊ խորհրդի ու նախագահի որոշումների հրապարակումը պաշտոնական կայք-էջում: Արա Զոհրաբյանը նշեց, որ գործարկվել է նոր կայ-քէջ, որի օգնությամբ փաստաբանները կարող են հետևել Փաստաբանների պալատի խորդհրդի նիստերին: Այդ հնարավորությունից փաստաբանները կկարողանան օգտվել մոտ ժամանակներս՝ Փաստաբանների պալատի՝ նոր շենք տեղափոխվելուց հետո:
ՓՊ նախագահը նշեց, որ կայք-էջում հրապարակվել է Պալատի ֆինանսատնտեսական գործունեության երեք ամիսների հաշվետվությունը, մասնավորապես, առ այն, թե ինչ մուտքեր և ինչ ծախսեր են եղել:
Պալատի ինստիտուցիոնալ հզորացման համատեքստում է դիտարկվում կադրային ճիշտ քաղաքականությունը, քանի որ, կառույցի ղեկավարի գնահատմամբ, ոչ կոմպետենտ և ոչ արհեստավարժ կադրերը մեծ չարիք են: Այդ տեսանկյունից Արա Զոհրաբյանը կարևորում է ֆինանսական տնօրենի հաստիքի ստեղծումը, ինչպես նաև՝ հանրային դաշտում Պալատի մամլո խոսնակ Հայկ Հակոբյանի ակտիվ գործունեությունը:
«Պալատում ստեղծվել է մի թիմ, որն ի զորու է իրականացնել մեր առջև դրված խնդիրները»,- ասաց Արա Զոհրաբյանը:
Երեք ամիսների ընթացքում անցկացված 10 մամուլի ասուլիսների ընթացքում փաստաբանները հնարավորություն են ունեցել ներկայացնել գործերը, որոնցով իրենք զբաղվում են: Փաստաբանների գործունեության ընթացքում ծագող խնդիրներին են փաստաբաններն անդրադառնում ՓՊ ակումբի նիստերի ընթացքում, առաջարկում լուծումներ: Այդ շարքում անցկացվել են ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ու Քրեական օրենսգրքի հայեցակարգի քննարկումներ: Ամեն հինգշաբթի Պալատում կազմակերպվում է քաղաքացիների ընդունելության օր:
ՓՊ նախագահը նշեց, որ իրենք չեն խորշում «վատը ներկայացնելուց»՝ քաջ գիտակցելով, որ «վատը պետք է պատժվի, իսկ լավը խրախուսվի»: ՓՊ-ն պայքարում է միջնորդ փաստաբանների դեմ, իսկ օրինակ, անվճար իրավաբանական օգնություն տրամադրած երեք փաստաբաններ արժանացել են շնորհակալագրերի:
Փաստաբանների պալատն աշխատանքներ է տանում մարզերում աշխատող փաստաբանների աշխատանքային պայմանները բարելավելու ուղղությամբ: Մասնավորապես, մարզպետարանների ու քաղաքապետարանների հետ աշխատանք է տարվում, որպեսզի անվճար սենյակ տրամադրվի գրասենյակներ չունեցող փաստաբաններին, իսկ վերջիններս էլ որոշակի պարբերականությամբ անվճար իրավաբանական օգնություն տրամադրեն բնակիչներին: Պալատը նախատեսում է «տեխնիկայով զինել» այդ փաստաբաններին:
Գարնանը նախատեսվում է գործարկել նաև փաստաբանների հեռավար ուսուցման ծրագիրը, որի օգնությամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և մարզերի փաստաբանները կկարողանան մասնակցել դասընթացներին: ՓՊ-ն մտադիր է նաև ավագ դպրոցներում և զորամասերում մարդու իրավունքների ու փաստաբանի դերի ու կարգավիճակի վերաբերյալ դասընթացներ անցկացնել:
ՓՊ նախագահը կարևորեց արտաքին կապերի ընդլայնումը, կատարվել են այցելություններ ԼՂՀ և Ֆրանսիա: ՓՊ-ն անդամակցել է Փաստաբանների միջազգային միությանը: Նախատեսվում է շարունակել արտաքին կապերի ընդլայնման գործընթացը. մասնավորապես, համագործակցություն ծավալել Կիպրոսի, այլ երկրների փաստաբանական կառույցների հետ:
ՓՊ նախատեսում է աշխատանքներ տանել Հանրային պաշտպանի գրասենյակի գործունեության ճիշտ ծրագրավորման ուղղությամբ, մշակվում է նոր կանոնակարգ: Կառույցը որակյալ կադրերով, այդ թվում՝ երիտասարդ կադրերով ապահովելու համար նախատեսվում է 2014թ. անցկացվելիք մրցույթի արդյունքում կառույցում աշխատանքի ընդունել ևս 20 փաստաբանների: Նախատեսվում է հանրային պաշտպանների աշխատանքի պատշաճ որակ ապահովելու համար իրականացնել նրանց աշխատանքի հսկողություն:
Ի դեպ, ասուլիսին ներկա էր ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահի վերջին ընտրություններում ՓՊ նախագահի թեկնածու, փաստաբան Կրոմվել Գրիգորյանը:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում նա նշեց, որ լավ աշխատանք է կատարվել, «հուսով եմ, որ ծրագիրը կկատարվի»:
Ասուլիսին ներկա չէր ՓՊ նախագահի մյուս թեկնածու, փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը: Նա նամակով տեղեկացրել էր Արա Զոհրաբյանին, որ իր տեսակետը կներկայացնի առաջիկայում:

Ара Зограбян подвел итоги своего стодневного пребывания на посту председателя Палаты адвокатов Армении 01/21/2014 15:12 | Актуальная тема
14 января исполнилось 100 дней со дня пребывания Ара Зограбяна на посту председателя Палаты адвокатов Армении.
Сегодняшняя пресс-конференция была посвящена выполненным за указанный период работам и предстоящим планам. В частности, А. Зограбян выделил среди шагов, направленных на утверждение прозрачности работы Палаты адвокатов и институциональное усиление структуры, такое нововведение, как размещение на официальном сайте ПА решений председателя.
Глава Палаты адвокатов отметил, что опубликовал на сайте отчет о деятельности Палаты адвокатов за три месяца, в частности, указал все поступления и расходы.
В контексте институционального усиления структуры рассматривается верная кадровая политика, поскольку, по оценке главы Палаты адвокатов, некомпетентные и профнепригодные кадры представляет собой огромное зло. В этом плане Ара Зограбян придает важность открытию штата финансового директора, а также активной деятельности пресс-секретаря ПА Айка Акопяна. “В Палате создана команда, которая в состоянии справиться с поставленными перед нами задачами”, - пояснил он.
Глава Палаты адвокатов также отметил, что структура развернула борьбу против адвокатов-посредников, а трое адвокатов, по его словам, удостоились поощрения за оказание бесплатной юридической помощи гражданам. Он подчеркнул, что Палата адвокатов предпринимает меры для улучшения условий работы адвокатам, работающим в областях республики. С целью улучшения условий их работы Палата адвокатов обратится к муниципальным органам с просьбой предоставить помещения в зданиях мэрий и областных администраций, которые планируется оснастить соответствующей техникой. Взамен на это адвокаты раз в месяц будут предоставлять жителям общин бесплатные юридические консультации.
Весной планируется внедрить и программу заочного обучения адвокатов, с помощью которой адвокаты из НКР и областей Армении смогут принять участии в курсах. Палата адвокатов намерена также инициировать в старших школах и воинских частях курсы, рассказывающие о правах человека, а также о роли и статусе адвоката.
Председатель Палаты адвокатов отметил важность расширения внешних связей, в частности, указал визиты в НКР и Францию. ПА членствует в Международном союзе адвокатов. А. Зограбян подчеркнул, в частности, что планируется установить сотрудничество с адвокатскими структурами Кипра и других стран.
Глава Палаты адвокатов сообщил также, что по итогам предстоящего в 2014г. конкурса планируется принять на работу еще 20 адвокатов, а также установить контроль за деятельностью общественного защитника с тем, чтобы обеспечить надлежащее качество работы данного института.
Отметим, что на пресс-конференции присутствовал также бывший кандидат на пост главы Палаты адвокатов РА Кромвель Григорян.
В беседе с корреспондентом “ФактИнфо” он, в частности, выразил удовлетворение проделанной Палатой адвокатов работой.
На пресс-конференции не присутствовал еще один кандидат на должность главы ПА, однако в письме известил Ара Зограбяна, что в ближайшее время представит свою точку зрения.