Հայկական կիբեր բանակը հակագրոհ է հասցրել ադրբեջանցի հաքերներին 01/21/2014 12:20 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի տեղեկացմամբ՝ հայ հաքերները երեկ հակագրոհ են կատարել ադրբեջանական կայքերի վրա` ի պատասխան նրանց կազմակերպած գրոհների:
Հիշեցնենք՝ հունվարի 20-ի գիշերը ադրբեջանցի հաքերները հարձակվել էին հայկական կայքերի վրա և խափանել դրանց աշխատանքը:
Սամվել Մարտիրոսյանի տեղեկություններով՝ հարձակման ենթարկված հայկական կայքերի թիվն անցում է 5 տասնյակից: Դրանցից 39-ի աշխատանքը հայ մասնագետներին արդեն հաջողվել է վերականգնել: Սակայն 16 կայք դեռևս անհասանելի է մնում:
Չվերականգնված կայքերի թվում են նաև ԼՂՀ կրթության, սպորտի նախարարությունների և ոստիկանության պաշտոնական կայքերը, ինչպես նաև՝ Մուլտի Գրուպ կոնցեռնին պատկանող ձեռնարկությունների պաշտոնական կայքերն ու Գագիկ Ծառուկյանի անձնական կայքը:
Հիշեցնենք՝ ամեն տարի՝ հունվարի 20-ին, հարձակում գործելով հայկական կայքերի վրա՝ ադրբեջանցի հաքերներն այսպիսով նշում են, ինչպես իրենք են կոչում, «սեւ հունվարը»` այն օրը, երբ 1990թ. Բաքվում իրականացված հայկական ջերդերից շուրջ 1 շաբաթ ուշացումով Խորհրդային բանակն ի վերջո հասավ Ադրբեջանի մայրաքաղաք:

Армянская кибер-армия контратаковала азербайджанских хакеров 01/21/2014   12:46  |  Актуальная тема
Эксперт по вопросам информационной безопасности Самвел Мартиросян сообщает, что армянские хакеры нанесли ответный удар азербайджанским сайтам.
Напомним, 20 января азербайджанские хакеры атаковали армянские интернет-ресурсы и нарушили их работу.
По сведениям Самвела Мартиросяна атаке киберпреступников подверглись около 50 сайтов. Работу 39 из них уже удалось восстановить, однако 16 интернет-ресурсов все еще недоступны.
В числе невосстановленных интернет-ресурсов - сайты ряда ведомств НКР, а также официальные сайты предприятий, принадлежащих концерну “Мульти Груп”, и личный портал Гагика Царукяна.
Предпринимаемые азербайджанскими хакерами ежегодно 20 января атаки на армянские интернет-ресурсы носят традиционный характер.
Напомним, масштабная интернет-атака на армянские сайты была связана с мероприятием под названием "черный январь", в день, когда после учиненных над армянами в 1990 г. в Баку погромов Советская армия с опозданием в неделю, в конце концов, добралась до азербайджанской столицы.