Ուկրաինայի մեկ օրն ըստ «Vesti.ua»-ի 01/20/2014   12:16  |  Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիևի Մայդանում Մկրտության տոնի հետ համընկած հերթական ժողովրդական վեչեն վերաճեց զանգվածային անկարգությունների: Բողոքավորների արմատական հատվածը գրոհել է Գերագույն ռադա և կառավարություն տանող ճանապարհները շրջափակած ոստիկանների և ներքին զորքերի շարքերը: Ընդդիմության առաջնորդները փորձում էին կանգնեցնել հարձակվողներին, սակայն՝ ապարդյուն..
Ըստ «Vesti.ua»-ի՝ հավաքը չէր ստացվում առավոտվանից: Նախ՝ օրենքների աղմկահարույց փաթեթի ընդունումից հետո սպասվածից քիչ մարդ էր եկել՝ տարբեր գնահատականներով՝ 20-ից 80 հազար: Շատերն եկել էին՝  գլխին խոհանոցային կաթսաներ և զամբյուղներ՝ այդպեյս բողոքելով օրերս ընդունված օրենքների դեմ, որոնցով արգելվում է քաղաքացիական անձանց զրահագլխարկ կրել: Երկրորդ՝ նախօրեին սպասվում էր, որ ընդդիմության առաջնորդները վերջապես կառաջարկեն հաղթանակի տանող ծրագիր կամ կկողմնորոշվեն միացյալ առաջնոդի հարցում: Սակայն այդ հույսերն ապարդյուն էին:
«Ուդար» կուսակցության առաջնորդ Վիտալի Կլիչկոն կրկին խոսեց արտահերթ նախագահական ընտրությունների մասին և կոչ արեց միլիցիային անցնել միտինգավորների կողմը: Իսկ երբ նա ասաց, որ երկուշաբթի խմբակցությունը կհավաքվի և որոշում կկայացնի, հիասթափված ժողովուրդը սուլեց: Սուլում էին նաև Տյագնիբոկայի և Յացենյուկի ելույթների ժամանակ:
Չնայած ժողովրդի պահանջին՝ միասնական առաջնորդի անունն այդպես էլ չտրվեց: Դրա փոխարեն Յացենյուկը հայտարարեց, թե միասնական առաջնորդ կա, դա ուկրաինացի ժողովուրդն է:
Հանրահավաքի ավարտից հետո ժողովուրդը հեռանում էր հիասթափված և գրգռված: «Ֆեյսբուք»-ը լի էր «իմպոտենտ առաջնորդների» և «Մայդանի դավաճանների» մասին կարծիքներով: Բացասական էմոցիաներն իրենց արեցին:
Դահուկորդների դիմակներով մի խումբ երիտասարդներ, որնցից շատերի ձեռքին փայտեր, անգամ՝ կացիններ  էին, ուղղվեցին դեպի Ռադա: Նրանց մեջ էին նաև 15-16 տարեկան շատ դպրոցականներ: Դա արմատական «Պրավի սեկտոր» կազմակերպությունն էր, որին մեղադրում էին դեկտեմբերի 1-ին նախագահական նստավայրի գրոհն սկսելու մեջ: Գրուշևսկու փողոցում, «Դինամո» մարզադաշտի մոտակայքում, նրանց ճանապարհը փակեցին ներքին զորքերի և  «Բերկուտ»-ի շարասյունները:
Ոստիկանների ուղղությամբ քարեր նետվեցին, իսկ ավելի ուշ՝ նաև «Մոլոտովի կոկտեյլներ»,  իսկ հատուկ ջոկատայիններին և ներքին զորքերի ծառայողներին սկսեցին փայտերով ծեծել՝ բղավելով. «Փառք ազգին, մահ թշնամիներին»: Միլիցիան տևական ժամանակ միայն պաշտպանվում էր վահաններով՝ պատասխան ակտիվ գործողություններ չնախաձեռնելով: Միայն այն բանից հետո, երբ բողոքավորները գրավեցին ավտոբուսներից մեկը և դրանով փորձեցին ճեղքել իրավապահների շարքերը, կիրառվեցին արցունքաբեր գազ և լուսաձայնային նռնակներ:
Դեպքի վայր ժամանեց Վիտալի Կլիչկոն, ով կոչ արեց ակտիվիստներին միլիցիայի հետ բախումներ չհրահրել, քանի որ դա վարկաբեկում է բողոքը: Սակայն Կլիչկոյին լսող չեղավ, նրան հայհոյեցին, սուլեցին: Ընդհարումները փոքր ընդմիջումներով շարունակվեցին: Բողոքավորներն այրում և շրջում էին մեքենաներ, ավտոբուսներ, հատուկ ջոկատայինների ուղղությամբ նետում քարեր և «Մոլոտովի կոկտեյլներ», ինչի արդյունքում հատուկ ջոկատայիններն այրվում էին: Վերջիններն էլ պատասխանում էին արցունքաբեր գազով և լուսաձայնային նռնակներով: Մի քանի ոստիկանի  քաշեցին խմբի մեջ և դաժան ծեծի ենթարկեցին:
Այս բոլորն ընդհանուր առմամբ հիշեցնում էր նախագահական նստավայրի մոտ դեկտեմբերի 1-ի իրադարձությունները: Պարզապես այն ժամանակ հատուկ նշանակության ջոկատը մեկ-երկու ժամ ցուցարարների հարվածների տակ կանգնելուց հետո անցավ գրոհի, ցրեց ամբոխը, ինչից հետո ընդդիմությունը և Արևմուտքն իշխանություններին մեղադրեցին ուժի ոչ համաչափ կիրառման և խաղաղ բողոքավորներին ծեծելու մեջ: Հավանաբար այդ պատճառով ոստիկանությանը հրահանգված էր չգրոհել, այլ միայն՝ պաշտպանվել, ինչը և մինչ ուիշ գիշեր ոստիկանությունն անում էր:
Լուր տարածվեց, թե իշխանությունները մտադիր են արտակարգ դրություն մտցնել և ցրել Մայդանը, սակայն երեկոյան Կլիչկոն գնաց նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի մոտ: Հանդիպումից հետո նա հայտարարեց, որ իշխանությունը պատրաստ է բանակցությունների: Ցուցարարների վրա այս լուրը որևէ տպավորություն չթողեց:
Նախօրեի ժամը 23:00-ի դրությամբ՝ անկարգությունների հետևանքով տուժել են շուրջ 70 ուժայիններ, որոնցից 12ը ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել են հիվանդանոց: Բուժհիմնարկներ են դիմել նաև մոտ 40 ցուցարարներ և մի քանի լրագրողներ: Ամենածանր վնասվածքները պատճառել են լուսաձայնային նռնակների բեկորները: Շատ լուրջ վնասվածք է ստացել «Վեստի»-ի լրագրող Վյաչեսլավ Վերեմին, ով խմբագրության հանձնարարությամբ լուսաբանում էր իրադարձությունները:  Բեկորներից վնասվել են լրագրողի աչքերը և ձախ ձեռքը:
18:13 14/12/2013  |  Միջազգային լրահոս Կիևում իրավիճակը հանգիստ է. պաշտոնանկ են արվել քաղաքապետը և ԱԱՊԽ-ի քարտուղարի տեղակալը
11:31 14/12/2013  |  Միջազգային լրահոս ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Ուկրաինայում ձերբակալվածների ազատ արձակումը

События минувшего дня в Украине глазами корреспондентов «Вестей» 01/20/2014   13:09  |  Международные новости
Очередное народное вече на Майдане, совпавшее с праздником Крещения, переросло в массовые беспорядки. Радикальная часть протестующих атаковала кордоны милиции и внутренних войск, преграждавших путь к Верховной Раде и Кабмину. Лидеры оппозиции пытались остановить нападавших, но тщетно...
Как передает «Vesti.ua», народное вече вчера не задалось с самого утра. Во-первых, пришло не так много народа, как ожидалось после принятия скандального пакета законов. Было, по разным данным, от 20 до 80 тысяч. Многие из них пришли с корзинками и кастрюлями на головах. «Это знак протеста против тех законов, которые запрещают украинцам носить защитные каски», — сказала нам студентка Лиза. Во-вторых, накануне были ожидания, что вожди оппозиции наконец-то предложат план, ведущий к победе, или хотя бы определятся с единым лидером. Однако эти надежды оказались напрасными.
Главный ударовец Виталий Кличко снова заговорил о внеочередных выборах президента и призвал милицию перейти на сторону митингующих. А когда он сказал, что в понедельник соберется фракция и примет решение, народ засвистел от разочарования. Также свистели и кричали «Ганьба!» во время выступления Тягнибока и Яценюка, которые были не намного более конкретными (из идей — создание отрядов народной самообороны и альтернативных органов управления и разработка новой Конституции).
Время от времени площадь скандировала: «Ли-де-ра!» (то есть требовала определиться с единым вождем, впрочем сторонники «Батькивщины» и «Свободы» говорили, что эти «кричалки» запустили ударовцы). И о лидере было-таки сказано. «А теперь о лидере, — на этих словах Яценюка Майдан буквально затих. — У нас есть единый лидер... Это украинский народ!» Такой ответ явно пришелся не по душе людям. В толпе начали недовольно свистеть. «Снова одно и то же! Одни пустые разговоры! Да сколько все это может продолжаться?!» — уже намного громче стали кричать люди с площади.
В общем и целом после завершения митинга народ уходил разочарованным и раздраженным. «Фейсбук» пестрел комментариями об «импотентах-вождях» и о «предателях Майдана». Революционная душа требовала выхода негативным эмоциям. И этот выход она получила. По полной программе...
Толпа молодчиков, одетых в камуфляжную форму, в лыжных масках, у многих в руках были палки, биты и даже топоры, направилась к Раде. Среди них было много школьников лет 15–16. Это была радикальная организация «Правый сектор» (ранее «Правый сектор» обвиняли в том, что именно он начал штурм здания Администрации президента 1 декабря). Возле стадиона «Динамо» на улице Грушевского им преградил путь кордон внутренних войск и «Беркута».
В милицию тут же полетели камни и файера (а чуть позже и коктейли Молотова), а спецназовцев и бойцов ВВ начали бить палками с криками «Слава нации, смерть врагам!» и «Бей мусоров!». Милиция долгое время лишь защищалась щитами, не предпринимая активных действий в ответ. И лишь после того как протестующие захватили один из автобусов и поехали на нем на таран, был пущен слезоточивый газ и полетели светошумовые гранаты.
На место событий прибыл Виталий Кличко, который призвал активистов не устраивать столкновения с милицией, так как это дискредитирует протест (о том же, но с трибуны Майдана заявили и Яценюк, и Тягнибок). Но Виталия освистали, обложили матом и забрызгали из порошкового огнетушителя. Побоище же с небольшими перерывами продолжилось. Протестующие жгли и переворачивали машины и автобусы (чтобы погасить пожар, милиция применила водометы), кидали в спецназ камни и коктейли Молотова, от которых спецназовцы горели. Те отвечали им слезоточивым газом и светошумовыми гранатами. Нескольких милиционеров выдернули в толпу и жестоко избили.
В общем, все напоминало события 1 декабря около здания Администрации президента. Только тогда, простояв пару часов под ударами митингующих, спецназ перешел в наступление, рассеяв толпу, после чего оппозиция и Запад обвинили власть в неадекватном применении силы и избиении «мирных протестующих». Вероятно, из-за этого сейчас милиции был дан приказ не идти в атаку, а лишь отбиваться от штурмовиков, держа оборону. Что она до поздней ночи и делала.
Прошел слух, что власти намерены ввести чрезвычайное положение и разогнать Майдан. Однако вечером к президенту Виктору Януковичу поехал Кличко. После встречи он заявил, что власть готова к переговорам. О том же сказал со сцены Яценюк, добавивший, что ему звонил сам Янукович. Впрочем, на демонстрантов, атаковавших «Беркут», слова «лидеров Майдана» не возымели никакого действия. Бойня, к моменту сдачи номера в печать, продолжалась.
Жертвами беспорядков, по состоянию на 23:00, стало около 70 силовиков (12 госпитализированы с тяжелыми травмами). В больницы обратилось около 40 митингующих, а также несколько журналистов. Самые тяжелые травмы были от светошумовых гранат, осколки которых ранили людей. Одному человеку, который пытался взять ее в руки, граната оторвала кисть. Очень серьезную травму получил и журналист «Вестей» Вячеслав Веремий, выполнявший редакционное задание по освещению акции. У него осколками ранены глаз (требуется операция) и левая рука”, - говорится в материале «Vesti.ua».