Տարոն Մարգարյանը Ռիգա է մեկնել «բիզնես» դասի ավիատոմսով 01/17/2014   16:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր մեկնել է Ռիգա` մասնակցելու Լատվիայի մայրաքաղաքի՝ եվրոպական մշակութային մայրաքաղաք հռչակման արարողությանը:
Քաղաքապետարանի տարածած այս պաշտոնական լրատվությունը թերևս չկարևորվեր, եթե չլիներ քաղաքապետարանի կայքում ավելի վաղ տեղադրված գնման մրցույթի հրավերը:
Բանն այն է, որ այս այցի մասնակիցների համար ավիատոմսեր գնելու նպատակով քաղաքապետարանը հունվարի 10-ին ավիատոմսերի գնման մրցույթ էր հայտարարել:
Մրցույթի հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ պատվիրակության  5 անդամներից միայն մեկը` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն է ճանապարհոդելու «բիզնես» կարգի տոմսով, իսկ մնացած  4 ավիատոմսերը էկոնոմ կարգի են:
Ի դեպ, հայտարարության մեջ՝ որպես պարտադիր պայման է նշվում այն, որ ուղևորությունն անցնի Մոսկվայով, այսինքն` Երևան-Մոսկվա-Ռիգա-Մոսկվա-Երևան երթուղով:
Թե ո՞ր կազմակերպութոյւններն են մասնակցել քաղաքապետարանի հայտարարած մրցույթին և դրանցից ո՞րն է հաղթող ճանաչվել, քաղաքապետարանն առայժմ չի հրապարակում:
Փոխարենը մեր կատարած փոքրիկ հարցումը ցույց տվեց, որ ՌԴ մայրաքաղաքով ուղևորությունն ավելի թանկ արժե, քան, ասենք, Կիևով: Այսպես. եթե «էկոնոմ» կարգի նման ավիատոմսն արժե շուրջ 234 500 դրամ, ապա Մոսկվայով նույն ավիատոմսի արժեքը 272 000 դրամ է:
Ինչ վերաբերում է «բիզնես» և «էկոնոմ» դասի ավիատոմսերի գների տարբերությանը, ապա նշենք, որ նույն Մոսկվայով անցնող տարբերակի բիզնես կարգի տոմսն արժե 697 000 դրամ:
Ասել է, թե Տարոն Մարգարյանի այս քմահաճույքը քաղաքային բյուջեին շուրջ 2.5 անգամ ավելի թանկ է արժեցել, քան իր ստորադասների «էկոնոմ» կարգի տոմսերը:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ մեր պաշտոնյաներն արտասահմանյան այցերի ժամանակ իրենց զատում են հասարակ մահկանացուներիցս ու գերադասում ճամփորդել «բիզնես» դասով, հատկապես, երբ այս թանկ հաճույքի համար վճարում են ոչ թե իրենց, այլ մեր` ՀՀ շարքային քաղաքացիներիս գրպաններից:

Мэр Еревана Тарон Маркарян улетел в Ригу бизнес-классом 01/18/2014   11:24  |  Лента новостей
Делегация из Армении во главе с мэром Еревана Тароном Маркаряном отправилась накануне в столицу Латвии для участия в официальной церемонии провозглашения Риги культурной столицей Европы.
Официальная информация, обнародованная Мэрия, не вызвало бы интереса, если бы не объявление об участии в конкурсе по приобретению авиабилетов.
Из объявления конкурса становится ясно, что только один из пяти членов делегации, а именно Тарон Маркарян, отбудет в Ригу бизнес-классом, остальным достались билету эконом-класса.
Примечательно, что в объявлении в качестве обязательного условия отмечается, что полет должен осуществляться по маршруту Ереван-Москва-Рига-Москва-Ереван.
Мэрия пока не разглашает, какие компании приняли участие в конкурсе и какая из них была признана победителем.
По итогам проведенного нами опроса, выяснилось, что путешествие через столицу России обходится дороже, чем, к примеру, через Киев. Если перелет через Киев в эконом-классе стоит порядка 234 500 драмов, то за перелет через Москву вам придется выложить примерно 272 000 драмов.
Что касается разницы в цене авиабилетов “эконом” и “бизнес-класса”, то перелет через Москву стоит 697 000 драм. Таким образом, прихоть Тарона Маркаряна обошлась городкому бюджету в 2,5 раз дороже, чем билеты эконом-класса его подчиненных.