Երթը մեկնարկեց միջադեպով, բայց ընթացավ խաղաղ 01/18/2014 16:53 | ԼՐԱՀՈՍ
«Ազատության» հրապարակում կայացած «Դեմ եմ» նախաձեռնության կազմակերպած ընդդեմ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման բողոքի հանրահավաքին հաջորդեց երթը:
Հանրահավաքի մասնակիցներն անցան Ազատության Հրապարակ-Մաշտոցի-Սայաթ Նովա պողոտաներ-Աբովյան-Ամիրյան փողոցներ-Մաշտոցի պողոտա երթուղով և վերադարձան Ազատության Հրապարակ:
Երթի մեկնարկին թեև ոստիկանները հայտարարեցին, որ երթն արտոնված չէ և կոչ արեցին դրա մասնակիցներին չփակել փողոցների երթևեկելի հատվածները, սակայն երթի մասնակիցները դուրս եկան փողոց և քայլեցին ավտոմեքենաների համար նախատեսված ճանապարհով:
Ի պատասխան դրա, Սայաթ-Նովա-Տերյան խաչմերուկում ոստիկանությունը «կենդանի պատ» կազմեց` փակելով երթի մասնակիցների ճանապարհը, ինչի հետևանքով նախաձեռնության կազմակերպիչների և իրավապահների միջև լեզվակռիվ սկսվեց:
Երթին մասնակից ԱԺ ոչ իշխանական ուժերի անդամ պատգամավորների միջամտությամբ, սակայն, ի վերջո, ոստիկանները բացեցին երթի մասնակիցների ճանապարհը` նրանց համար հատկացնելով փողոցների երթևեկելի մասից մի հատված:
Երթի ընթացքում նախաձեռնության անդամները բարձրախոսներով իրազեկում էին՝ համաքաղաքացիներին ՍԴ սպասվող վճռի և ընդունված օրենքի գործարկման դեպքում դրա հնարավոր հետևանքների մասին:
Հիշեցնենք՝ ԱԺ 4 ոչ իշխանական խմբակցությունները դիմել են Սահմանադրական դատարան՝ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին օրենքը հակասահմանադրական ճանաչելու պահանջով և մինչև վճիռ կայացնելը օրենքը կասեցնելու միջնորդությամբ:
Նշենք, որ ՍԴ-ի որոշումը միջնորդության վերաբերյալ նախանշված է հրապարակել առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում` մինչև հունվարի 25-ը:
Ինչպես հայտարարում են բողոքի ակցիաների կազմակերպիչ «Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամները, մինչև հունվարի 25-ը պայքարի այլ միջոցառում այս պահի դրությամբ նախատեսված չէ:

В Ереване шествие против пенсионной реформы началось со словесной перепалки со стражами порядка, но в целом прошло мирно 01/18/2014   17:35  |  Лента новостей
Вслед за митингом против внедрения обязательного компонента накопительной части пенсии на Площади Свободы в Ереване воспоследовало шествие.
Участники акции протеста прошлись по маршруту Площадь Свободы -северный проспект, пр. Абовяна- ул. Амиряна, пр. Маштоца- Площадь Свободы и вернулись обратно на Площадь Свободы.
Хотя сотрудники полиции объявили перед началом акции протеста, что шествие - несанкционированное и призвали его участников не блокировать проезжую часть дороги, однако демонстранты вышли на улицы и прошлись по проезжим участкам.
В ответ полиция выстроила на пересечении улиц Саят-Новы и Терьяна  “живую стену”, преградив дорогу участникам шествия. В результате между организаторами акции протеста и стражами порядка началась словесная перепалка.
Однако после вмешательства депутатов от участвующих в шествии парламентских фракции полицейские разблокировали дорогу, выделив участникам акции протеста один участок проезжей части.
Напомним, что 4 непровластные силы парламента Армении– АРФД, ППА, АНК и "Наследие" – обратились в Конституционный суд с требованием признать его антиконституционным и с ходатайством приостановить внедрение закона до вынесения постановления КС.
Отметим, что в проходящем сегодня митинге, как и было ранее заявлено, принимают участие представители некоалиционных сил НС РА.