Կողմ հանդիսացող ոստիկանությունը չի կարող քննել գործը. գտնում են Շանթ Հարությունյանն ու իր պաշտպանը 01/16/2014   12:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ Շանթ Հարությունյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը Երևանում անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ի դեպքերի գործով քննչական խմբի ու դրա ղեկավար Տոնոյանի դեմ բացարկի միջնորդություն է ներկայացրել  ՀՀ գլխավոր դատախազին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ի.Պետրոսյանը:
Շ.Հարությունյանի համոզմամբ՝ իր դեմ սադրանքի հետևանքով միջադեպի գործը չի կարող քննել ոստիկանությունը, քանի որ հիշյալ իրավապահ մարմնի ներկայացուցիչը՝ ոստիկանը, գործով կողմ է, մասնավորապես՝ տուժող:
Նշենք, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի՝ Քննչական ենթակայությունը, 6-րդ կետի համաձայն՝ «անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը կարող է քննչական այլ մարմինների քննիչների վարույթից վերցնել և հատուկ քննչական ծառայության քննիչների վարույթին հանձնել քրեական գործեր», որոնցով, մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների, պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձինք ճանաչված են որպես տուժող:
22:51 14/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյան. Շանթ Հարությունյանը գտնվում է կազդուրման փուլում
11:37 12/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՎահե Մկրտչյանը եւ Լիպարիտ Պողոսյանը դադարեցրել են հացադուլը. Aravot
14:50 10/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Ես ժխտում եմ, որ նա քաղաքական հայացքների զոհ է». Նախարարը՝ Շանթ Հարությունյանի մասին
13:07 10/01/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՇանթ Հարությունյանը հայտարարում է, որ շարունակելու է պայքարել...

"Полиция, являющаяся стороной в деле, не может его расследовать”. Адвокат Шанта Арутюняна ходатайствует об отводе следственной группы 01/16/2014   13:34  |  Актуальная тема
Адвокат лидера партии “Цехакрон”Шанта Арутюняна представила генпрокурору против следственной группы по делу о произошедших 5 ноября минувшего года беспорядках в центре Еревана и его руководителя Тонояна ходатайство об отводе. Об этом “ФактИнфо” сообщила Инесса Петросян.
По убеждению Шанта Арутюняна, Полиция не может расследовать дело об инциденте, имевшем место в результате учиненных против него провокаций, поскольку представитель упомянутого правоохранительного органа – полицейский – является стороной в деле, в частности, проходит по делу в качестве потерпевшего.
Отметим, что, согласно п. 6 ст. 190 Уголовно-процессуального кодекса Армении, “в случае необходимости генеральный прокурор Армении может забрать из производства следователей иных следственных органов и передать в производство следователей Специальной следственной службы уголовные дела, по которым, в частности, сотрудники органов законодательной, исполнительной и судебной ветвей власти, лица, осуществляющие специальную государственную службу признаны потерпевшими”.