Փաստաբան. «Վարդան Պետրոսյանի գործով դատավարությունը դուրս է եկել զուտ ավտովթարի գործի շրջանակներից» 01/14/2014 19:29 | Քրեական խրոնիկոն
Վարդան Պետրոսյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ Վարդան Պետրոսյանի գործով դատավարությունը դուրս է եկել զուտ ավտովթարի գործի շրջանակներից:
«Չեմ հավատում, որ մի ավտովթարի գործով դատական նիստը դռնփակ են անում` ելնելով դրա պետական կամ ծառայողական գաղտնիք լինելու հասկացությունից: Պետական կամ ծառայողական գաղտնիք հասկացությունը և դրանց հետ կապված գործերի շրջանակը օրենքով նախատեսված է, այդ հանցագործությունների տեսակները հստակ սահմանված են, և ավտովթարը հաստատ չի ընկնում դրա տակ»,- ասաց փաստաբանը:
Նիկոլայ Բաղդասարյանը նաև տեղեկացրեց, որ վաղը նախանշված դատական նիստի ընթացքում դարձյալ պատրաստվում է ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնել դատավոր Յու. Բաղդասարյանին:
«Որովհետև եթե նա որոշում է կայացնում նիստը դռնփակ անցկացնելու, իսկ ես գտնում եմ, որ այդ դատը չպիտի դռնփակ լինի, ստիպված պետք է ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնեմ դատավորին»,- ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք` Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում Վարդան Պետրոսյանի ձերբակալման որոշումը բողոքարկելու հարցով դատական նախորդ նիստում, դատավոր Յու. Բաղդասարյանն արդեն մերժել էր Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանի նույնաբովանդակ միջնորդությունը` միաժամանակ բավարարելով դատական նիստերը դռնփակ անցկացնելու մասին հակառակ կողմի միջնորդությունը:
«Պետք է հետևողական լինենք այս հարցում, քանի որ վտանգ կա, որ հետագայում ևս այս գործով նիստերը կարող են դռնփակ անցկացվել,- նշեց Նիկոլայ Բաղդասարյանը` հավելելով,-Դեռ այս նիստը ոչինչ, սա միայն ձերբակալման որոշման հարցն է, բայց չի բացառվում, որ հետագայում` արդեն բուն գործի դատաքննության ժամանակ, հակառակ կողմին ստիպեն միջնորդություն անել` դատը դռնփակ իրականացնելու մասին, և դրա հիման վրա որոշեն դատը դռնփակ անել»:
«Բուն վտանգը այստեղ եմ տեսնում, եթե հիմա այս միջնորդությունը չանեմ, հետո արդեն ռեսուրս չեմ ունենա հետագա քայլերի համար»,- հավելեց փաստաբանը:
Հիշեցնենք` Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում Վարդան Պետրոսյանի ձերբակալման որոշումը բողոքարկելու հարցով դատական հերթական նիստը կկայանա վաղը` հունվարի 15-ին:

Слушания по инциденту с участием сатирика Вардана Петросяна вышли за рамки дела о ДТП - адвокат 01/15/2014   10:28  |  Криминальная хроника
Адвокат Вардана Петросяна Николай Багдасарян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” выразил мнение, что судебное следствие по делу Вардана Петросяна вышло за рамки дела о ДТП.
“Мне не верится, чтобы судебные заседания по делу о ДТП проводили за закрытыми дверями, исходя из соображений государственной или служебной тайн. Понятие государственной и служебной тайн и круг связанных с ними дел предусмотрены законом, и виды этих преступлений четко определены: доподлинно известно, что автоавария не подпадает под это”, - отметил адвокат.
Николай Багдасарян сообщил, что в ходе предстоящего завтра заседания вновь собирается представить ходатайство об отводе судьи Ю. Багдасаряна.
“Если он принимает решение проводить заседание в закрытом режиме, а я считаю, что это заседание не должно проходить за закрытыми дверями, я вынужден подать заявление об отводе судьи”, - отметил адвокат Николай Багдасарян.
Напомним, судья Ю. Багдасарян на предыдущем заседании по вопросу об обжаловании решения об аресте актера Вардана Петросяна отклонил аналогичное ходатайство адвоката актера, но в то же время удовлетворил ходатайство противной стороны о проведении слушаний за закрытыми дверями.
“Мы должны быть более последовательными в данном вопросе, поскольку существует угроза, что в дальнейшем заседания по этому делу могут проводиться в закрытом режиме”, - отметил Николай Багдасарян. Он также подчеркнул, что это еще полбеды, это еще только касается вопроса об аресте, но не исключено, что в дальнейшем уже в ходе слушаний непосредственно по данному делу противную сторону заставят подать ходатайство о проведении заседаний в закрытом режиме, и на этом основании примут решение проводить слушания за закрытыми дверями.
Я усматриваю непосредственную угрозу в этом, так как, если они не снимут это ходатайство, то затем у них не будет ресурса для осуществления дальнейших шагов”, - добавил адвокат.
Напомним, очередное заседание в суде общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области по вопросу об обжаловании решения об аресте Вардана Петросяна состоится сегодня, 15 января