Զինվորին ծեծի ենթարկելու փաստի առթիվ նշանակվել է ծառայողական քննություն. Սեյրան Օհանյանը գործը վերցրել է իր անձնական վերահսկողության տակ 01/14/2014   11:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանը երեկ այցելել է զորամաս, որտեղ տեղի է ունեցել նորակոչիկ Մհեր Խլղաթյանի հետ կապված միջադեպը:
Այդ մասին «Փաստինֆո» թղթակցին ասաց ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ նախարարը, տեղում ծանոթանալով ստեղծված իրավիճակին, գործը վերցրել է իր անձնական վերահսկողության տակ:
Փաստի առթիվ նշանակվել է ծառայողական քննություն:
Արծրուն Հովհաննիսյանը վստահեցրեց նաև, որ նորակոչիկի առողջական վիճակը փոքրի ինչ բարելավվել է:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք` Կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալ տեղափոխման պահին զինվորի գիտակցությունը եղել է  թեթև մթագնած, առողջական վիճակը խիստ անհանգստացնող, իսկ հոսպիտալում նաև պարզվել է, որ նա  երկկողմանի թոքաբորբ է տանում:
Հիշեցնենք նաև, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ, եթե անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ և 358.1 2-րդ մասով` զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելու կապակցությամբ ստորադասի նկատմամբ բռնություն գործադրելը:

По факту избиения новобранца Мгера Хлгатяна назначено служебное расследование. Глава Минобороны Армении взял дело под свой личный контроль 01/14/2014   12:06  |  Актуальная тема
Министр обороны Армении Сейран Оганян вчера посетил воинскую часть, где произошел инцидент с новобранцем Мгером Хлгатяном.
Об этом корреспонденту “ФактИнфо” сообщил пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян. Он также отметил, что глава оборонного ведомства на месте ознакомился со сложившейся ситуацией и взял дело под свой личный контроль.
По факту назначено служебное расследование.
Арцрун Ованниксян заверил, что состояние здоровья новобранца несколько улучшилось.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, в момент госпитализации у новобранца наблюдалось некоторое помутнение сознания. Состояние здоровья военнослужащего вызывало беспокойство. В госпитале у солдата выявили двухстороннее воспаление легких.
Напомним, что по данному факту было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 376 Уголовного кодекса РА – “халатное отношение к службе, вызвавшее по неосторожности тяжкие последствия” и ч. 2 ст. 358.1 – “применение насилия в отношении нижестоящего в связи с исполнением обязанностей военной службы”.