Վարդան Պետրոսյանի ձերբակալման հարցով դատական նիստերն այսուհետ դռնփակ կանցնեն 01/13/2014   12:58  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Յու. Բաղդասարյանն այսօր մերժել է նախորդ դատական նիստում Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանի ներկայացրած բացարկի միջնորդությունը:
Հիշեցնենք, Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանը դատական նախորդ նիստում դատավոր Յու. Բաղդասարյանին բացարկ էր հայտնել, քանի որ փաստեր  ունի վերջինիս և  գործը վարող քննիչի միջև որոշակի պայմանավորվածությունների վերաբերյալ:
Ընդ որում, ինչպես «Փաստինֆո»-ին հայտնեց  փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը, դատավորը դա արել է առանց որևէ պատճառաբանության:
«Դատավորը հրապարակեց միայն դատական ակտի եզրափակիչ մասը, բայց չնշեց միջնորդությունը մերժելու պատճառաբանությունները»,-նշեց փաստաբանը:
Մերժելով փաստաբանի միջնորդությունը` դատավորը բավարարել է այսօր նիստի ընթացքում դատախազի ներկայացրած միջնորդությունը` նիստը դռնփակ անցկացնելու մասին: Ի դեպ, այս միջնորդությունը բավարարելու պատճառաբանությունը, ըստ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, դատավորը նույնպես չի նշել:
«Առանց որեւէ պատճառաբանության`դատավորը բավարարեց դատախազի միջնորդությունը, եւ նիստերն այսուհետ կանցկացվեն  դռնփակ»,- ասաց փաստաբանը:
Փոխարենը, փաստաբանն այս դատավարությունը դռնփակ դարձնելու իր պատճառաբանությունն է բերում: Այն է` «դատարանը դռնփակ է դարձրել նիստը, որպեսզի թաքցնի այն հանգամանքը, որ Վարդան Պետրոսյանը ձերբակալվել է անօրինական կերպով»:
Այսքանով Վարդան Պետրոսյանի ձերբակալման որոշումը բողոքարկելու հարցով դատական նիստն այսօր ավարտվել է՝ առանց բուն հարցի քննարկման: Դատավորը հերթական անգամ հետաձգել է նիստը մինչև հունվարի 15-ը: Ի դեպ, որպես նիստի հետաձգման պատճառ՝ դատավորը նշել է, թե այդ ժամին մեկ այլ գործ ունի քննելու: Սակայն Նիկոլայ Բաղդասարյանը ճշտել է, որ այդ ժամին ոչ մի նիստ էլ տեղի չի ունեցել:

Слушания по вопросу об аресте сатирика Вардана Петросяна отныне будут проходить за закрытыми дверями 01/13/2014   13:29  |  Актуальная тема
Судья первой инстанции Котайкской области Ю. Багдасарян сегодня отклонил представленное адвокатом актера Николаем Багдасаряном ходатайство об отводе.
Напомним, что адвокат на предыдущем судебном заседании заявил судье отвод, так как располагает фактами, указывающими на наличие определенных договоренностей между судьей и следователем.
Исходя из этого, как сообщил ИА “ФактИнфо” адвокат  Николай Багдасарян, судья поступил так без каких-либо обоснований.
“Судья огласил лишь заключительную часть судебного акта, но не представил доводов в пользу отклонения ходатайства”, - отметил адвокат.
Отклонив прошение адвоката, судья удовлетворил представленное в ходе судебного заседания прокурором ходатайство  о проведении слушаний за закрытыми дверями. Николай Багдасарян отметил, что судья не закрепил доводами свое решение об удовлетворении ходатайства прокурора.
Вместо этого, адвокат привел свои аргументы касательно решения о  проведении слушаний за закрытыми дверями. Дело в том, что “суд решил проводить заседания в закрытом режиме с тем, чтобы сокрыть факт о незаконном аресте Вардана Петросяна”, - пояснил адвокат актера.
Сегодняшнее судебное заседание завершилось . Судья в очередной отложил заседание до 15 января, сославшись на то, что  в этот час ему предстоит рассмотреть другое дело. Однако адвокат Николай Багдасарян выяснил, что никакого заседания не проводилось  в указанный час.