«Ես ժխտում եմ, որ նա քաղաքական հայացքների զոհ է». Նախարարը՝ Շանթ Հարությունյանի մասին 01/10/2014 14:50 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Շանթ Հարությունյանն ինձ համար կալանավոր է և ունի առողջական խնդիրներ՝ կապված իր հացադուլի հետ, և հիվանդանոցում ինքը կարող է գտնվել ինտենսիվ հսկողության ներքո»,- այսօր ի պաշտպանություն Շանթ Հարությանյանի երթի մասնակիցներին և այն լուսաբանող լրագրողներին հայտարարել է Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը` հիշեցնելով, որ Շանթ Հարությունյանը երեկ իր հրամանով տեղափոխվել է դատապարտյալների հիվանդանոց:
Ի դեպ, նախախարը ցույցի մասնակիցներին հանդիպել է պատահաբար, կառավարության շենքից դուրս գալիս:
«Ես իր առողջության պատասխանատուն եմ և ամեն ինչ անելու եմ, որ իր առողջությանը որևէ բան չսպառնա»,- ասել է նախարարը:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե Շ.Հարությունյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը կապված է նրա քաղաքական հայացքների հետ, Հրայր Թովմասյանը նախ հրաժարվել է մեկնաբանել այս տեսակետը` խորհուրդ տալով այս հարցով դիմել նախաքննական մարմիններին, ապա հավելել. «Ես ժխտում եմ, որ նա քաղաքական հայացքների զոհ է»:
Կալանավայրում գտնվող Շանթ Հարությունյանի` հարազատների հետ հանդիպման արգելքի մասին հարցին Հրայր Թովմասյանը ևս խորհուրդ է տվել դիմել նախաքննական մարմնին` հայտարարելով, որ ի պաշտոնե ինքն իրավասու չէ այդ հարցի շուրջ մեկնաբանություն անելու:

Министр юстиции Армении отрицает точку зрения о Шанте Арутюняне как о “жертве преследования за политические взгляды” 01/10/2014   15:19  |  Актуальная тема
“Шант Арутюнян для меня заключенный, у которого возникли проблемы со здоровьем из-за голодовки. В больнице он может находиться под интенсивным наблюдением врачей”,- заявил министр юстиции Грайр Товмасян участникам акции в защиту Шанта Арутюняна и журналистам, освещающим это событие. Глава Минюста напомнил, что вчера по его приказу Ш. Арутюнян был переведен в УИУ “Больница для осужденных”.
Министр встретился с участниками шествия случайно на выходе из здания Правительства.
“Я несу ответственность за его здоровье и сделаю все возможное, что ему ничто не угрожало”, - сказал министр.
Что касается того, что уголовное преследование против Ш. Арутюняна связано с его политическим взглядами, Грайр Товмасян в первую очередь отказался комментировать эту точку зрения, посоветовав обратиться за комментариями к органу предварительного следствия. “Я отрицаю, что он является жертвой преследования за свои политические убеждения”.
Грайр Товмасян родственниками также посоветовал по вопросу о запрете на свидания с обратиться к органу предварительного следствия, заявив, что он не правомочен давать комментарии по этому поводу.