Հայերին Թայլանդի ցույցերը չեն անհանգստացրել 01/10/2014 16:21 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն առայժմ չի արձագանքել «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցմանն այն մասին, թե արդյոք անվտա՞նգ է ՀՀ քաղաքացիների համար Թայլանդ մեկնելը:
Նշենք՝ ՌԴ ԱԳՆ-ն երեկ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով իր երկրի քաղաքացիներին հորդորել է ձեռնպահ մնալ Թայլանդ այցելությունից: Միաժամանակ զբոսաշրջային ընկերություններին կոչ է արվել ժամանակավորապես դադարեցնել այդ երկիր տուրիստական ուղևորությունները:
Հիշեցնենք՝ անցյալ տարի նոյեմբերից այդ երկրի քաղաքական իրավիճակը խիստ լարվել էր այն բանից հետո, երբ վարչապետը հայտարարել էր համաներում կիրառելու մտադրության մասին, որով ազատություն պետք է ստանար նաև իր ավագ երղբայրը` Թայլանդի նախկին վարչապետը, ով մեղադրվում էր կոռուպցիոն հանցագործության համար:
Անցյալ տարի՝ դեպտեմբերի 1-ին, Թայլանդի ոստիկանությունը ջրցան մեքենաների և արցունքաբեր գազի կիրառմամբ ցրել էր ընդդիմության հուժկու հանրահավաքը, ինչի հետևանքով զոհվել էր 5, վիրավորվել ավելի քան 50 մարդ:
Թայլանդի ընդդիմությունը կրկին հայտարարել է առաջիկա օրերին զանգվածային նոր բողոքի ակցիաներ սկսելու մասին:
Ի դեպ, հայաստանյան զբոսաշրջային ընկերությունների շրջանում կատարած մեր հարցախույզից պարզ դարձավ, որ հայերին ընդհանրապես չի վախեցրել Թայլանդում տիրող լարված իրավիճակը: Տուրիստական գործակալություններից մեր հարցին ի պատասխան նշեցին, որ հայ զբոսաշրջիկներն այս օրերին չեն հրաժարվել իրենց ծրագրած ուղևորություններից:
Իսկ գործակալություններից մեկի աշխատակիցը, ով չցանկացավ բացահայտվել, հայտնեց, որ Թայլանդն ընդհանրապես հայ զբոսաշրջիկների համար մեծ պահանջարկ ունեցող ուղղություն չէ:

Массовые акции протеста в Таиланде ничуть не пугают туристов из Армении 01/10/2014   17:12  |  Актуальная тема
Министерство иностранных дел Армении пока не отреагировало на запрос корреспондента ИА “ФактИнфо” по поводу безопасности поездок граждан Армении в Таиланд.
Отметим, что МИД РФ выступил с заявлением, в котором призвал граждан воздержаться от визитов в Таиланд. Вместе с тем прозвучало обращение к туристическим компаниям о временно приостановить реализацию программ по данному направлению.
Напомним, в ноябре прошлого года политическая ситуация в Тайланде резко обострилась после того, как премьер-министр страны Йинглак Чинават поддержала законопроект об амнистии, который, как считает оппозиция, позволит Таксину Чинавату который обвинялся в совершении коррупционных преступлений(Йинглак - сестра Таксина.) избежать наказания. Это и стало детонатором общественного возмущения: в на улицы Бангкока вышли десятки тысяч протестующих.
1 декабря минувшего года Полиция Таиланда с помощью водометов и слезоточивого газа разогнало многотысячный митинг. В результате этих событий погибли 5 и были ранены более 50 человек.
Оппозиция Таиланда планирует в ближайшие дни вновь провести массовые акции протеста. Отметим, что по данным проведенного нами опроса среди туристических компаний, стало ясно, что граждан Армении нисколько не вспугнула ситуация в Таиланде. В туристических компаниях корреспонденту ИА “ФактИнфо”сообщили, что они в эти дни не отказались от реализации программ по данному направлению.
Сотрудник одной из турфирм, который не пожелал представиться, заявил, что Тайланд не является популярным направлением у армян, посему он затруднился ответить на вопрос, уменьшился ли поток туристов в Таиланд.