Հոգեկան հիվանդներն այսուհետ հանրային պաշտպան կստանան 01/10/2014   10:59  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Հոգեբուժական հիմնարկներում բուժում ստացող անձինք այսուհետ կարող են օրենքով երաշխավորված իրավական օգնություն ստանալ:
Նման կարգ է սահմանվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ, որով ապահովվել է 2013 թվականի ապրիլի 30-ին ընդունված «Հոգեբուժական օգնության մասին» օրենքի պահանջը: Այս օրենքն, ի դեպ, ուժի մեջ է մտել արդեն հունվարի 1-ից: Իսկ համապատասխան կարգն ընդունվել է 10 օր ուշացումով:
Ինչ վերաբերում է կառավարության սահմանած կարգին, ապա այն նախատեսում է, որ հոգեբուժական հիմնարկում բուժում ստացող անձը կամ նրա օրինական ներկայացուցիչը կարող է դիմել փաստաբանների պալատի հանրային պաշտպանի գրասենյակ և ստանալ փաստաբանի օժանդակություն:
Իսկ  հանրային պաշտպանը գործն ստանալուց հետո պարտավոր է հանդիպել իր պաշտպանյալի կամ նրա օրինական ներկայացուցչի հետ, հիվանդանոցի վարչակազմն էլ պարտավոր է ապահովել հանրային պաշտպանի անարգել մուտքն ու ելքը հիվանդանոց և պատշաճ պայմաններ տրամադրել նրանց հանդիպումների համար:

В Армении отныне душевнобольные могут воспользоваться услугами общественного защитника 01/10/2014 11:26 | Информационная платформа
Лица, проходящие лечение в психиатрических учреждениях, отныне могут получить гарантированную законом юридическую помощь.
Подобный порядок был установлен решением Правительства РА, по которому обеспечено требование принятого 30 апреля 2013г. закона “О психиатрической помощи”. Данный закон, кстати, вступил в силу с 1 января. А соответствующий порядок был принят с десятидневным опозданием.
Что касается установленного Правительством порядка, то он предусматривает, что лицо, проходящее лечение в психиатрическом учреждении, или его законный представитель могут обратиться за юридической помощью в офис общественного защитника Палаты адвокатов РА.
А общественный защитник после передачи ему дела обязан встретиться со своим подзащитным или его законным представителем. В свою очередь, администрация клиники обязана обеспечить беспрепятственный вход защитника в больницу и предоставить надлежащие условия для проведения встреч.