Վիտալի Բալասանյանի դեմ մահափորձի գործով մեղադրանք է առաջադրվել երկու հոգու 01/09/2014   11:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր, Արցախի հերոս Վիտալի  Բալասանյանի նկատմամբ սպանության փորձի դեպքով  Արա Ռաֆայելի Ավետյանին և Սերգեյ Բորիսի Հարությունյանին   2014թ. հունվարի 08-ին մեղադրանք է առաջադրվել ԼՂՀ  քրեական օրենսգրքի 33-րդ, 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 7-րդ կետերով` մի խումբ անձանց կողմից շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության փորձ կատարելու համար։
Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ԼՂՀ գլխավոր դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականի դեկտեմբերի 29-ին` ժամը  21.10-ին, Վիտալի Միքայելի Բալասանյանը  բանավոր հաղորդում է տվել, որ իրեն պատկանող ավտոմեքենայից պայթուցիկ սարքի նմանվող  մեխանիզմ է ընկել:
ԼՂՀ ոստիկանության ՔՎ ՔԲ ՀԿԳ ավագ քննիչ, ոստիկանության կապիտան Ն.Մ. Գրիգորյանի գլխավորությամբ դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ-քննչական խումբը պարզել է, որ 2013 թվականի դեկտեմբերի 29-ին, ժամը  18.00-ից մինչև 21.00-ն ընկած ժամանակահատվածում, Վիտալի Միքայելի Բալասանյանին դիտավորությամբ, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով կյանքից զրկելու նպատակով, անհայտ անձն ապօրինաբար պահվող 600 գրամ տրոտիլային էկվիվալենտով պատրաստված ինքնաշեն պայթուցիկ սարք է տեղադրել վերջինիս անձնական օգտագործման «Նիսան Պատֆայնդեր» 45 SL 045 պետհամարանիշի ավտոմեքենայի վրա, սակայն հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել իր կամքից անկախ հանգամանքներով:
Փաստի առթիվ ԼՂՀ ոստիկանության քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ԼՂՀ քր. օր-ի 33/103 հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (Շատերի կյանքի  համար վտանգավոր եղանակով սպանության փորձ) և ԼՂՀ քր. օր-ի 245-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ապօրինի կերպով զենք, զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը  կամ կրելը):
ԼՂՀ իրավապահ մարմինների և ՀՀ ոստիկանության ու Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից կատարված համատեղ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Վիտալի Միխայիլի Բալասանյանի հանդեպ մահափորձ կատարելու փաստով ի հայտ են բերվել գործով կասկածյալներ, Ստեփանակերտ քաղաքի բնակիչներ` 1974թ. ծնված Արա Ռաֆայելի Ավետյանը և 1979թ. ծնված Սերգեյ Բորիսի Հարությունյանը, ովքեր Վիտալի Միխայիլի Բալասանյանի հետ գտնվում էին շարունակական վիճաբանությունների և անբարյացակամ հարաբերությունների մեջ` վերջինիս կողմից Արա Ավետյանի եղբոր` Սամվել Ավետյանին, ազատազրկման ձևով պատժի հետագա կրումից ազատելու խոստումը չկատարելու պատճառով:

Фигурантам дела о покушении на депутата парламента НКР Виталия Баласаняна предъявили обвинение 01/09/2014   12:01  |  Актуальная тема
В рамках уголовного дела по факту покушения на депутата парламента НКР, героя Арцаха Виталия Баласаняна 8 января 2014г. обвинение по признакам преступления, предусмотренного ст. 33, пп. 6 и 7 ч. 2 ст.103 УК НКР (“попытка убийства, совершенная группой лиц способом, опасным для жизни многих людей”), было предъявлено Ара Рафаэловичу Аветяну и Сергею Борисовичу Арутюняну. Об этом “ФактИнфо”сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры НКР.
Напомним, 29 декабря в 21:00 Виталий Микаэлович Баласанян сообщил, что в принадлежащем ему автомобиле обнаружил некий механизм, похожий на взрывное устройство.
Прибывшая на место происшествия оперативно-следственная группа Полиции НКР во главе с капитаном Полиции Н.М. Григоряном установила, что 29 декабря 2013г., в промежутке с 18:00 до 21:00, неизвестный с целью совершения умышленного убийства Виталия Баласаняна установил в автомобиле В.Баласаняна марки Nissan Pathfinder с г/н 45 SL 045 незаконно хранящееся у него самодельное взрывное устройство мощностью 600 граммов в тротиловом эквиваленте. Однако преступление не было доведено до конца по не зависящим от воли преступника обстоятельствам.
По данному факту в следственном управлении полиции НКР было возбуждено уголовное дело по признакам п.6 ч.2 ст. 33/103 УК НКР (попытка убийства общеопасным способом) и ч.1 ст. 245 УК НКР (незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств).