Գագիկ Ջհանգիրյանի դեմ ներկայացվել է վճռաբեկ բողոք 01/09/2014 14:16 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն այսօր հաղորդագրություն է տարածել՝ Գագիկ Ջհանգիրյանի դեմ ներկայացված վճռաբեկ բողոքի վերաբերյալ: Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Մատաղիսի գործ: Թերևս բոլորը այս արտահայտությունը լսելով վերհիշում են արդեն մեկ տարի առաջ ավարտված դատական գործընթացը և Մատաղիսում տեղի ունեցած դեպքերը:
Բոլորն են հիշում ինչպես արդարացվեցին տարիներ շարունակ դաժան սպանության մեջ մեղադրվող երեք երիտասրադները` Արայիկ Զալյանը, Մուսա Սերոբյանը և Ռազմիկ Սարգսյանը:
Արդարացման արդարացի դատավճիռը հրապարակվեց 2012 թ. հունվարի 18-ին ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում:
Հենց նույն օրը մի քանի լրատվական կայքերի լրագրողների հետ զրույցում Գագիկ Ջհանգիրյանը, ում զինդատախազ լինելու տարիներին մեղադրանք առաջադրվեց Ա. Զալյանին, Մ. Սերոբյանին, Ռ. Սարգսյանին, դատավճռի հրապարակումից հետո ասել է. «Դրանք մարդասպաններ են և պետք է դատվեն, ես չեմ փոխել իմ կարծիքը»:
Այս հարցազրույցով և երիտասարդների մասին ասված այս խոսքերով Գ. Ջհանգիրյանը վիրովորել և արատավորել է արդեն արդարացված երիտասարդների պատիվն ու արժանապատվությունը:
Ցանկանալով վերականգնել իրենց բարի անունն ու համբավը Ա. Զալյանը, Մ. Սերոբյանը, Ռ. Սարգսյանը 2013 թ. հունվարի 15-ին դիմել էին ՀՀ Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ- Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան, պահանջելով պատվին, արժանապատվությանը և գործարար համբավին պատճառված վնասի հատուցում և պարտավորեցնել Գ. Ջհանգիրյանին հայցվորներից հրապարակային ներողություն խնդրել :
2013 թ. հուլիսի 16-ին ՀՀ Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ- Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել էր հայցադիմումը` «Գ. Ջհանգիրյանի արտահայտություններում վիրավորական և զրպարտչական արտահայտություններ չտեսնելով»:
2013 թ. սեպտեմբերի 16-ին Արայիկ Զալյանի կողմից ներկայացվել էր վերաքննիչ բողոք, սակայն 2013 թ. նոյեմբերի 27-ին ՀՀ վերաքննիչ դատարանը կայացրել էր բողոքը մերժելու մասին որոշում:
2013 թ. դեկտեմբերի 26-ին Ա. Զալյանը վերաքննիչ դատարանի որոշումը բողոքարկել է վճռաբեկ դատարան:
Վճռաբեկ բողոքում դիմումատուն դատարանից խնդրում է` ամբողջությամբ բեկանել ՀՀ վերաքննիչ դատարանի որոշումը և գործն ուղարկել նույն դատարան` նոր կազմով քննության»:

Оправданные фигуранты резонансного “дела Матагиса” подали кассационную жалобу против бывшего военного прокурора Армении Г. Джангиряна 01/09/2014   16:41  |  Актуальная тема
Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи сегодня распространила заявление касательно жалобы против Гагика Джангирян. В заявлении, в частности, отмечается:
“Дело Матагиса”. Все помнят, как были оправданы трое молодых людей(Араик Залян, Муса Серобян и Размик Саргсян, обвиняемые на протяжении многих лет в жестоком убийстве.
Справедливый оправдательный приговор был оглашен 18 января 2012г. в суде общей юрисдикции Ширакской области.
В то же день  в беседе с журналистами Гагик Джангирян, в годы пребывания которого в должности прокурора, были предъявлены обвинения А. Заляну, М. Серопяну и Р. Саргсяну, после оглашения вердикта, заявил: “Это убийцы, и они должны быть осуждены. Я не изменил своего мнения”.
Этим заявлением и прозвучавшими в адрес молодых людей словами Г. Джагирян оскорбил и опорочил честь и достоинство уже оправданных  А. Заляна, М. Серопяна, Р. Саргсяна.
15 января 2013г., молодые люди, желая восстановить свое доброе имя и репутацию, подали иск об оскорблении чести и достоинства в суд общей юрисдикции административных районов Еревана Арабкир и Канакер-Зейтун, в котором требовали от Г. Джангиряна выплатить компенсацию за причиненный им моральный ущерб и принести публичные извинения.
16 июля 2013г. суд отклонил их иск, не усмотрев в высказываниях Г. Джангиряна оскорбительного и клеветнического характера.
Жалоба на приговор в свою очередь была отклонена Апелляционным судом РА 27 ноября 2013г.
26 декабря 2013г. А. Залян обжаловал решение Апелляционного суда в Кассационном суде.
В кассационной жалобе заявитель просит суд о полной отмене решения Апелляционного суда и передаче дела в тот же суд для рассмотрения его в новом составе судей”.