ԱՄՆ Սենատը սպառնացել է Ուկրաինային սանկցիաներ կիրառել 01/08/2014   18:22  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ Սենատն ընդունել է Ուկրաինայի ժողովրդին աջակցելու բանաձև: Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ դեսպան Ջեֆրի Պայեթը:
Ըստ «Ուկրաինսկայա պրավդա»-ի, փաստաթղթում նշված է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է Ուկրաինայի ժողովրդին և երկրի անկախ ու ժողովրդավարական ապագան պաշտպանելու նրա ինքնիշխան իրավունքը:
Սենատորները կոչ են արել ԱՄՆ և ԵՄ առաջնորդներին շարունակել Ուկրաինայում ճգնաժամի խաղաղ և ժողովրդավարական հանգուցալուծմանն ակտիվորեն աջակցելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքը:
ԱՄՆ-ն Ուկրաինայի ցուցարաներին, ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության անդամներին կոչ է արել անցկացնել ազգային հաշտությանն ուղղված երկխոսություններ:
Բոլոր քաղաքական ուժերին կոչ է արվում զերծ մնալ ատելության բորբոքումից կամ հակասեմիտական և այլ բնույթի գործողություններից, որոնք կարող են մասնատել Ուկրաինայի ժողովրդին:
Ուկրաինայի կառավարությանը կոչ է արվել ձեռնպահ մնալ խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ ուժի հետագա կիրառումից կամ բռնությունից, ինչպես նաև պահպանել միջազգայնորեն ընդունված մարդու իրավունքները:
Փաստաթղթում խստորեն քննադատվում է 2013թ.-ի նոյեմբերի 30-ին, դեկտեմբերի 1-ին և դեկտեմբերի 11-ին խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ բռնի ուժ կիրառելու մասին ուկրաինական իշխանությունների որոշումը և կոչ արվում անհապաղ պատժել բռնության իրականացնողներին:
Կոչ է արվում նաև անհապաղ ազատ արձակել խաղաղ ցույցերի ժամանակ ձերբակալվածներին: Նշվում է, որ խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ պետության կողմից հետագա բռնության դեպքում ԱՄՆ նախագահը և Սենատը պետք է քննարկեն բռնարարքները պատվիրելու կամ իրականացնելու համար պատասխանատու անձանց նկատմամբ նպատակաուղղված պատժամիջոցների կիրառման հնարավորությունը, այդ թվում՝ վիզաների և ակտիվների սառեցում:

Сенат США пригрозил Украине санкциями 01/08/2014 18:32 | Международные новости
Сенат США принял резолюцию о поддержке украинского народа, сообщил американский посол Джеффри Пайетт.
Как передает "Украинская правда", в документе указано, что США поддерживают народ Украины и его суверенное право отстаивать независимое и демократическое будущее для своей страны.
Сенаторы призвали лидеров в Соединенных Штатах и Европейском Союзе продолжить совместную работу по активной поддержке мирного и демократического решения нынешнего кризиса в Украине.
США призвали демонстрантов и членов оппозиции и гражданского общества в Украине проводить диалоги национального примирения.
Все политические партии призывают воздержаться от разжигания ненависти или действий антисемитского или иного характера, которые могут разделить украинский народ.
Украинское правительство призвали воздержаться от дальнейшего применения силы или актов насилия в отношении мирных демонстрантов, а также соблюдать международно признанные права человека.
В документе резко осуждается решение украинских властей применить насилие против мирных демонстрантов 30 ноября, 1 декабря и 11 декабря 2013 года, и содержится призыв немедленно наказать виновных в применении насилия.
Всех задержанных во время мирных демонстраций призывают без промедления освободить. Отмечается, что в случае дальнейшего государственного насилия в отношении мирных демонстрантов, президент и Конгресс должны рассмотреть возможность применения целенаправленных санкций, в том числе визовых и замораживания активов, в отношении лиц, ответственных за заказ или применение насилия.