Աֆղանստանում ձերբակալել են 10-ամյա մահապարտ-ահաբեկչին 01/07/2014   02:08  |  Միջազգային լրահոս
Աֆղանստանում, Հելմանդ նահանգում ոստիկանությունը ձերբակալել է 10-ամյա աղջկան, ով պատրաստվում էր ահաբեկչական ակտ կատարել ոստիկանության ստորաբաժանման մոտ:
РИА Новости-ին, վկայակոչելով  աֆղանական ոստիկանության ներկայացուցչին, հաղորդել է, որ աղջիկը ձերբակալվել է Խանշինի շրջանի ոստիկանության բաժիններից մեկի մոտ: Ահաբեկչական ակտ կատարելուն աղջկան դրդել է նրա եղբայրը, ով նրան ուղեկցել է մինչեւ նախանշված վայրը:
Ըստ ոստիկանության, երբ եղբայրն իմացել է իրավապահների մոտենալու մասին դիմել է փախուստի` պայթուցիկների հետ միասին: Ոստիկանությունը ներկայումս փնտրում է նրան: Մեկ այլ տեղեկատվության համաձայն,  աղջիկը ձերբակալվել է մահապարտի գոտիկի հետ միասին, որը նրան պարտադրել էր կրել եղբայրը:
Տեղական` TOLO TV  հեռուստաընկերությունը հաղորդել է, որ աղջիկը չի կարողացել սեղմել կոճակը` պայթուցիկն  ակտիվացնելու համար: Իսկ FFP գործակալության տվյալներով, աղջիկն ազատվել է պայթուցիկներից ահաբեկչական ակտի համար նախատեսված վայր գնալու ճանապարհին:
«Ես քայլում էի գետի երկայնքով եւ որոշեցի նետել գոտին (մահապարտի): Եղբայրս փախավ, իսկ ինձ ձերբակալեց ոստիկանությունը», -  աղջկա խոսքերն է մեջբերել գործակալությունը, որոնք նա ասել է տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:  Գործակալության տվյալներով, աղջկա եղբայրը համարվում է  «Թալիբան»-ի գրոհայիններից մեկը:

За попытку теракта в Афганистане задержана 10-летняя девочка 01/07/2014   08:46  |  Международные новости
Полиция задержала в понедельник десятилетнюю девочку, которая собиралась совершить теракт у полицейского отделения в афганской провинции Гельменд, сообщает в понедельник информационное агентство "Пажвак" (Pajhwok).
Как передает РИА Новости со ссылкой на представителя афганской полиции Хамидулах Сиддик (Hamidullah Siddique), девочка была задержана у одного из постов в районе Ханшин (Khanshin). По его словам, к теракту ребенка принуждал ее брат Захир (Zahir), который сопровождал девочку до места предполагаемого взрыва. По данным полиции, когда брат узнал о приближении правоохранителей, он скрылся в неизвестном направлении вместе со взрывчаткой. Полиция в настоящее время проводит его поиск.
По другой информации, девочка была задержана в поясе смертницы, который ее заставил надеть брат. Как сообщает местный телеканал Tolo TV, она не смогла нажать на кнопку, чтобы активировать взрывчатку.
По данным агентства Франс Пресс, девочка избавилась от взрывчатки на пути к месту предполагаемого теракта. "Я шла вдоль реки и решила выкинуть пояс (смертницы). Мой брат убежал, и меня задержала полиция", — цитирует агентство слова девочки с пресс-конференции в городе Лашкаргах, административном центре провинции Гельменд. По информации агентства, Захир считается одним из боевиков движения "Талибан".