Փաստաբանը խաբել է հայցվորին ու ստացած գումարով վայելել կյանքը 01/07/2014 15:22 | Քրեական խրոնիկոն
Փաստաբան Վարդան Մախմուրյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված արարքի համար և դատապարտվել 4 տարվա ազատազրկման:
Դատաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Վարդան Մախմուրյանը դատական ատյաններում հայցվորի շահերը ներկայացնելու, նրա բնակարանի հետ կապված դատական հայցին դրական լուծում տալու համար նրանից վերցրել է 3.195.000 ՀՀ դրամին համարժեք դոլար և եվրո: Բայց կեղծիքներ կատարելով՝ խաբել է նրան և վստահությունը չարաշահելով՝ տիրացել գումարին:
Փաստաբանն, օրինակ, հավաստիացրել է, թե ինքը Վճռաբեկ դատարանում ծանոթներ ունի, որոնց միջոցով կարող է կարգավորել հօգուտ իրենց դատական ակտ կայացնելու հարցը: Այս ամենի համար պահանջելով 5000 ԱՄՆ դոլար:
Սակայն, դրական վճռի փոխարեն Վճռաբեկ դատարանից իրականում ստացվել է վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշում: Կատարվածը քողարկելու համար Մախմուրյանն իր համակարգչով կազմել և հայցվորին է ներկայացրել կեղծ փաստաթղթեր այն մասին, թե, իբր, դատարանը ներկայացված բողոքը վարույթ է ընդունվել, և ուղարկել դատական նիստերին ներկայանալու ծանուցումներ։
Այսօրինակ կեղծիքներով 2006-2012թթ. ընթացքում իր մատուցած իրավաբանական ծառայությունների դիմաց փաստաբանն ստացել է 7500 ԱՄՆ դոլար և 300 Եվրո գումար՝ առանց իր վստահորդի հետ համապատասխան պայմանագրեր կնքելու:
Հետաքրքրական է, որ հայցվորից տարբեր պատրվակներով վերցրած գումարները Վ.Մախմուրյանը ծախսել է իր անձնական կարիքների վրա` վճարել է քրոջ ուսման վարձը, բանկերին ունեցած իր պարտքերը, վերանորոգել է բնակարանը և անգամ իր ընկերուհու հետ գնացել Ստամբուլ` հանգստանալու:
Այս արաքների համար դատարանը Վարդան Մախմուրյանին դատապարտել է 4 տարվա ազատազրկման և հօգուտ հայցվորի՝ 1.945.600 ՀՀ դրամ բռնագանձելու վճիռ կայացրել:

Суд в Ереване приговорил к 4 годам лишения свободы адвоката, обманувшего своего клиента на крупную сумму 01/07/2014   15:46  |  Криминальная хроника
Адвокат Вардан Махмурян был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного п. 2 ч. 2 ст. 178 Уголовного кодекса РА и осужден к 4 годам лишения свободы.
Судом было установлено, что Вардан Махмурян взял у истца доллары и евро, эквивалентные 3.195.000 драмам, с тем, чтобы представлять его интересы в судебных инстанциях и добиться вынесения положительного решения. Однако он путем обмана и злоупотребления доверием завладел суммой.
Адвокат, например, заверил, что у него в Кассационном суде есть знакомые, через которых он может урегулировать вопрос с вынесением в пользу истца судебного акта. За это он потребовал 5000 долларов.
Однако вместо положительного решения пришло постановление Кассационного суда о возврате жалобы. Чтобы утаить случившееся В. Махмурян подделал с помощью компьютера решение суда о принятии дела к производству и представил истцу поддельные документы, и направил повестки о явке в суд.
В течение 2006-2012гг. адвокат мошенническим путем получил за оказанные им юридические услуги 7500 долларов и 300 евро без заключения соответствующего договора со своим доверителем.
Примечательно, что полученную от истца суммы В. Махмурян потратил на личные нужды: внес плату за обучение сестры, расплатился с долгами в банке, отремонтировал квартиру и даже вместе со своей подругой поехал в Стамбул отдыхать.
Суд за это деяние приговорил В. Махмуряна к 4 годам лишения свободы и постановил взыскать с него в пользу истца 1.945.600 драмов.