Քոլեջի տնօրենը կեղծ դիպլոմ է տվել այլ դպրոցում սովորող աշակերտին 01/06/2014 16:33 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հումանիտար-տեխնիկական քոլեջի տնօրենը նշված քոլեջը գերազանցությամբ ավարտելու փաստը վկայող դիպլոմ է տրամադրել Խ.Դաշտենցի անվան թիվ 114 ավագ դպրոցի աշակերտին, ով հասկանալի պատճառներով քոլեջի դասերին ընդհանրապես չի մասնակցել:
Ինչպես հայտնի դարձավ «Փաստինֆո»-ին, քոլեջի տնօրենը աշակերտների ցանկում ընդգրկել է Խ.Դաշտենցի անվան դպրոցի աշակերտին, առանց նրա` դասերի մասնակցության՝ կազմել, ձևակերպել և 2013թ. տվել է Էկոնոմիկա, հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ մասնագիտությամբ նշված քոլեջը գերազանցությամբ ավարտելու փաստը վկայող դիպլոմ, ինչպես նաև պետական տնտեսագիտական համալսարան ընդունվելու երաշխավորագիր:
Արդյունքում աշակերտը հնարավորություն է ստացել, ըստ գործող կարգի, առանց ընդունելության քննություններ հանձնելու դիմել և ընդունվել նշված համալսարանի հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ ֆակուլտետի 2-րդ կուրս։
Նախաքննական մարմինը քոլեջի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով` պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու համար:
Քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է, իսկ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը եւ գործն ուղարկել դատարան:

В Армении директор Гуманитарно-технического колледжа предстанет перед судом за выдачу фальшивого диплома 01/06/2014 17:07 | Актуальная тема
Директор Гуманитарно-технического колледжа выдала диплом об окончании учебы с отличием ученику старшей школы №114 имени Х. Даштенца, который по понятным причинам вообще не посещал занятия.
Как стало известно ИА “ФактИнфо”, директор колледжа включила в список учеников учащегося старшей школы №114 имени Х. Даштенца, без него, без его участия в занятиях, составила, оформила и в 2013г. выдала “диплом об окончании вышеуказанного колледжа с отличием по специальности экономика, бухгалтерский учет и аудит, а также рекомендательное письмо для поступления в Государственный экономический университет.
В результате ученику представилась возможность, согласно действующему порядку, без вступительных экзаменов подать заявку и поступить на 2-ой курс факультета “Бухгалтерский учет и аудит” вышеупомянутого вуза.
Орган предварительного следствия предъявил директору колледжа обвинение по ч. 1 ст. 308 – “злоупотребление должностным положением”.
Предварительное расследование дела завершено. Прокурор, осуществляющий надзор, утвердил обвинительное заключение и направил дело в суд.