Ուժի մեջ է կենսաթոշակների պարտադիր կուտակային վճարներ կատարելու պարտավորությունը 01/04/2014 15:37 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված խնդրահարույց և բողոքի ալիք բարձրացրած՝ պարտադիր կուտակային վճարներ կատարելու պարտավորությանը վերաբերող դրույթները:
Օրենքի համաձայն, պարտադիր կուտակային բաղադրիչին պարտադիր կարգով մասնակցում են 1974 թվականի հունվարի 1-ին և դրանից հետո ծնված վարձու աշխատողները, նոտարները և անհատ ձեռնարկատերերը: Նշված անձինք պարտավոր են կուտակային վճարներ կատարել նաև պայմանագրային եկամուտներից` օրենքով սահմանված դրույքաչափով:
Այն անձանց համար, ովքեր 2014 թվականի հունվարի 1-ից պարտադիր կուտակային համակարգի մասնակից են դարձել պարտադրության սկզբունքով, կուտակային վճարների դրույքաչափը սահմանվում է աշխատավարձի և դրան հավասարեցված եկամուտների 10 տոկոսի չափով, որի կեսը կամ աշխատավարձի և դրան հավասարեցված եկամուտների 5 տոկոսը, բայց ոչ ավելի, քան 25 000 դրամը, վճարում է պետությունը: Այսինքն` եթե աշխատավարձը ցածր է 500 000 դրամից, ապա պետությունը կվճարի այդ գումարի 5 տոկոսի չափով, իսկ 500 000-ից բարձր աշխատավարձի դեպքում՝ պետության մասնակցությունը կկազմի ամսական 25 000 դրամ` յուրաքանչյուր աշխատողի համար:
Մասնակիցների համար կուտակային վճարները հաշվարկելու և փոխանցելու պարտականությունը կրում են գործատուները` որպես հարկային գործակալ:
Օրենքի եզրափակիչ դրույթների համաձայն, պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մասնակիցները մինչև 2014 թվականի հունվարի 1-ը պետք է կատարած լինեն կենսաթոշակային ֆոնդի և կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարչի ընտրություն: Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային բաղադրիչի մասնակիցները պարտավոր են ընտրել որևէ կենսաթոշակային ֆոնդ և մասնակիցների ռեեստրը վարողին ներկայացնել կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրության դիմում: Ընդ որում, յուրաքանչյուր մասնակից կարող է ընտրել միայն մեկ ֆոնդ:
ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից ներդրումային ֆոնդի կառավարման գործունեության լիցենզիա, ինչպես նաև պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարման թույլտվություն է տրամադրված երկու՝ «ԱՄՈՒՆԴԻ-ԱԿԲԱ ԱՍԵԹ ՄԵՆԵՋՄԵՆԹ ԱՐՄԵՆԻԱ» և «ՑԵ-ԿՎԱԴՐԱՏ ԱՄՊԵԳԱ ԱՍԵԹ ՄԵՆԵՋՄԵՆԹ ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերություններին:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, Ազգային ժողովի ոչ իշխանական չորս՝ ՀՅԴ, «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ ազգային կոնգրես» և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչները ՍԴ-ում վիճարկել են «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 5-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 37-րդ, 38-րդ, 45-րդ, 49-րդ և 86-րդ հոդվածների՝ 2014թ.-ի հունվարի 1-ից գործողության մեջ դրվելիք պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված դրույթների սահմանադրականությունը: Պատգամավորների դիմումի հիման վրա գործը Սահմանադրական դատարանը քննության կառնի 2014թ.-ի մարտի 28-ին:
ԱԺ պատգամավորները նաև միջնորդել են մինչև գործի դատաքննության ավարտը կասեցնել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի պարտադիր կուտակային վճարներ կատարելու պարտավորությանը վերաբերող և դրանց հետ համակարգային կապի մեջ գտնվող դրույթները: ՍԴ-ն որոշել է միջնորդությունը քննության առնել մինչև հունվարի 25-ը՝ անդրադառնալով նաև օրենքի 38-րդ՝ կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրությունը, և 39-րդ՝ պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրություն չկատարելը, հոդվածների գործողության իրավաչափությանը:

В Армении с 1 января 2014 года вступили в силу положения об обязательных взносах в накопительные пенсионные фонды 01/04/2014   16:06  |  Актуальная тема
В Армении с 1 января 2014 года вступили в силу установленные законом РА “О накопительных пенсиях” спорные и вызвавшие волну недовольства положения, касающиеся обязательства по накопительному пенсионному взносу.
Новый закон предполагает в обязательном порядке взнос трудящимися, нотариусами и частными предпринимателями, рожденными 1 января 1974г., и после этого 5% заработной платы в специальные накопительные фонды, еще 5% будет выплачивать государство. Накопленные средства гражданин может получить по достижении им пенсионного возраста.
Обязательство по подсчету и перечислению накопительных взносов для участников возложено на работодателей в качестве налоговых агентов.
Согласно заключительному положению закона, участники обязательного накопительного компонента до 1 января 2014г. должны выбрать пенсионный фонд и управляющего пенсионного фонда. Участники обязаны избрать какой-либо из пенсионных фондов и представить ведущему реестр участников заявление о выборе пенсионного фонда. Каждый участник может выбрать только один фонд
Напомним, дело на основании заявлений 4 непровластных фракций парламента Армении( АРФД, “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс” и “Наследие”), которые оспаривают конституционность положений ст. 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 и 86 закона РА “О накопительных пенсиях” , связанных с вводимым в обращение с 1 января 2014г. обязательным накопительным компонентом, Конституционный суд РА возьмет на рассмотрение 28 марта .
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, такое решение было принято на состоявшемся 26 декабря процедурном заседании КС РА. С учетом ходатайства заявителя и принимая во внимание тот факт, что дело приобрело широкий общественный резонанс, и его рассмотрение в устном порядке будет способствовать оперативному и всестороннему установлению обстоятельств дела КС, постановил организовать слушания в порядке устной процедуры судебного разбирательства.
Что касается ходатайства заявителя об аннулировании до завершения слушаний по делу обязательства, касающегося обязательных взносов по закону “О накопительной пенсии” и находящихся с ними в системной связи положений, то КС постановил рассмотреть их до 25 января, затронув также правомерность действия ст. 38 — выбор пенсионного фонда и ст. 39 — невыполнение обязательств по выбору обязательного пенсионного фонда.