Բելգիայում հզոր կայծակը զգալի վնասներ է հասցրել 01/04/2014   12:57  |  Միջազգային լրահոս
Մինչև այսօր առավոտ Բելգիայում զգացվել են նախօրեին որոտած հզոր կայծակի հետևանքները: Այս մասին հայտնում են բելգիական ԶԼՄ-ները:
Նախօրեի երեկոյան Ֆլամանդական Բրաբանտ նահանգում մոտ 500 ուղևորներ մնացել են արգելափակված երեք գնացքներում՝ ռելսերի վրա ընկած ծառի պատճառով: Կոնտակտային հաղորդալարի մի հատված ընկել է գնացքի վրա, ինչի հետևանքով այն մնացել է բաց դաշտում կանգնած:
Ուղևորներին ավտոբուսներով գիշերվա ընթացքում տարհանել են: Ամանորյա արձակուրդների պատճատով ավտոբուսներ գտնելը զգալի ժամանակ է խլել: Ըստ երկաթուղու ղեկավարության, այսօր առավոտյան գնացքների երթևեկությունը վերականգնվել է, թեև չթացուցակի խախտումներ դեռևս առկա են:
Նախօրեին կայծակը Բելգիայում զգալի վնասներ է հասցրել. վնասվել են տների տանիքներ և ծառեր են տապալվել: Մեխելեն քաղաքում արտակարգ իրավիճակ է հայտարարվել: Բրյուսելի միջազգային օդանավակայանը ժամանակավորապես դադարեցրել է աշխատանքը:

В Бельгии из-за грозы пришлось эвакуировать 500 пассажиров поездов 01/04/2014   13:05  |  Международные новости
До утра субботы давали о себе знать последствия прошедшей накануне в Бельгии мощной грозы, сообщает агентство “Интерфакс” со ссылкой на бельгийские СМИ.
Согласно информации, в пятницу вечером около 500 пассажиров оказались блокированными в трех поездах в провинции Фламандский Брабант из-за свалившегося на рельсы дерева. Часть контактного провода упала на поезд, который остановился в открытом поле.
Пассажиров эвакуировали в ночь на субботу в течение почти двух часов с помощью автобусов, на поиск которых из-за новогодних каникул ушло значительное время. По сообщению железнодорожных властей, к утру движение поездов было практически восстановлено, хотя сбои в их расписании еще остаются.
В пятницу гроза нанесла значительный ущерб в Бельгии, повредив крыши домов и повалив деревья. В Мехелене был объявлен план чрезвычайной ситуации. Международный аэропорт Брюсселя "Завентем" временно приостанавливал работу.