Շանթ Հարությունյանի և մյուս 13 կալանավորված անձանց կանայք պահանջում են վերացնել տեսակցությունների արգելանքը 12/28/2013 13:38 | Քրեական խրոնիկոն
Նոյեմբերի 5-ին տեղի ունեցած դեպքերի գործով մեղադրյալ Շանթ Հարությունյանի և մյուս 13 կալանավորվածների կանայք եւ մայրերը պահանջում են վերացնել տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի արգելքը։
Այսօր այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասացին կալանավորվածների կանայք:
Շանթ Հարությունյանի կինը՝ Ռուզաննա Բադալյանը նշեց, որ իրենց պահանջը քաղաքական չէ, առավել ևս քաղաքական ենթատեքստ չունի, զուտ մարդասիրական մոտեցում է: Նա լրջորեն անհանգստացած է ամուսնու կյանքի համար, քանի որ վերջինս դեկտեմբերի 24-ից գտնվում է հացադուլի մեջ, ոչինչ չի ուտում, բայց դեղորայք է ընդունում:
Ըստ նրա՝ տեսակցությունների արգելանքը հալածանք է նաև ընտանիքների նկատմամբ:
«Դատապարտում եմ այս հանցավոր ռեժիմի վերաբերմունքը սեփական քաղաքացիների հանդեպ»,- ասաց «Հայ կանանց ճակատ» նախաձեռնության համակարգող Սյուզան Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ այսպիսի վերաբերմունքով ավելի են խթանում արտագաղթը և մարդկանց ավելի են հուսահատ քայլերի դրդում:
Վերջինս նաև հայտարարեց, որ սատարում են բոլոր «քաղբանտարկյալների կանանց և մայրերին»՝ հորդորելով արդարադատության և իրավապահ մարմիններին առավել իրատես լինել ժողովրդական ցասմանը՝ զարթոնքի այս պայմաններում:
Նա նաեւ կոչ արեց սուրբ ծննդյան օրերի նախաշեմին վերանայել «քաղբանտարկյալների» նկատմամբ կիրառվող ֆաշիստական և հումանիզմի հետ որևէ ընդհանրություն չունեցող դրսևորումները:
«Պահանջում ենք անհապաղ դադարեցնել Շանթ Հարությունյանի և նրա ընտանիքի հետ իրականացվող հաշվեհարդարը՝ վերացնելով ընտանիքի հետ տեսակցելու բոլոր խոչընդոտները, դադարեցնել Շանթի հեռախոսազանգերի արգելանքը»,- հայտարարեց բանախոսը:
Նախաձեռնության համակարգողը նշեց, որ սույն պահանջները վերաբերում են նաև մյուս կալանավորվածներին:
Ասուլիսին ներկա մյուս կալանավորված անձանց կանայք, ևս միանալով հնչեցված պահանջներին, իրենց վրդովմունքը հայտնեցին տեսակցությունների արգելանքի վերաբերյալ՝ նշելով, որ նրանցից շատերը առողջական խնդիրներ ունեն և չգիտեն՝ արդյոք բուժօգնություն ցուցաբերվու՞մ է, թե՝ ոչ:

Жены содержащихся под стражей фигурантов дела о беспорядках 5 ноября в центре Еревана требуют отмены запрета на свидания 12/28/2013   14:17  |  Криминальная хроника
Жены и матери заключенных под стражу по делу о беспорядках в центре Еревана, имевших место 5 ноября с.г., требуют отмены запрета на свидания и телефонные звонки.
Об этом сегодня в ходе встречи с журналистами сообщили жены арестантов.
Супруга Шанта Арутюняна – Рузанна Бадалян отметила, что их требование не носит политического характера, более того не имеет даже под собой политической подоплеки, это сугубо гуманистический подход. Она серьезно опасается за жизнь своего мужа, поскольку он с 24 ноября проводит голодовку: ничего не ест, но принимает лекарства.
“Осуждаю отношение этого преступного режима к собственным гражданам”, - отметила координатор инициативы “Фронт армянских женщин” Сюзан Симонян, добавив, что подобным обращением стимулируют миграцию и толкают людей на еще более отчаянные шаги.
Она также заявила, что поддерживает “всех жен  и матерей политзаключенных”, призывая правосудие и правоохранительные органы к реалистичному восприятию народного гнева.
“Требуем немедленно прекратить расправу над Шантом Арутюняном и его семьей, сняв все препятствия к свиданию, и отменить запрет на телефонные звонки”, - отметила она.
Координатор гражданской инициативы подчеркнула, что эти требования касаются и других заключенных.
Присутствующие на пресс-конференции жены остальных арестантов, присоединившись к озвученным требованиям, выразили возмущение запретом на свидания. Они, в частности, отметили, что у многих из них проблемы со здоровьем, и они даже не знают, оказывают ли им медпомощь.