73-ամյա Ասիա Գաբրիելյանը տեղափոխվեց «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն 12/27/2013   19:07  |  Առողջություն
Քիչ առաջ «Փաստինֆո» գործակալությունը տեղեկություն ստացավ, որ շտապ օգնությունն ի վերջո ժամանել է եւ 73-ամյա Ասիա Գաբրիելյանին տեղափոխել «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն:
Ինչպես պարզվեց, հիվանդը «Արմենիա» ԲԿ տեղափոխվելու ուղեգիր է ունեցել, բայց քանի որ կնոջ վիճակը ծանր է եղել՝ հեռավորության համար տեղափոխվել է «Էրեբունի» ԲԿ:
Հավելենք նաև, որ հիվանդի ամուսինը՝ Ֆելիքս Գաբրիելյանը, ևս տեղափոխել է «Էրեբունի» ԲԿ՝ սրտի իշեմիկ հիվանդություն կարդիոմիոպատիա ախտորոշմամբ:
Առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Քրմոյանը, պարզաբանելով տեղի ունեցածը, նշեց, որ խոսել է շտապօգնության տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանի հետ և պարզել, որ հիվանդը այտուցված է եղել և նրա ֆիզիկական վիճակը թույլ չի տվել որպեսզի տեղափոխեն հիվանդանոց:
«Կատարվել է համապատասխան ներարկում և առաջարկվել, որ հիվանդի ընտանիքի անդամները 2 ժամից զանգահարեն, որպեսզի տեղափոխեն, քանի որ այդ վիճակում հիվանդը տեղափոխման ենթակա չի եղել»,- նշեց Սուրեն Քրմոյանը:
Ի դեպ, հիվանդի դուստրը նշեց, որ շտապ օգնության բժիշկը 2 ժամից տեղափոխելու առաջարկ չի արել:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, «Փաստինֆո» գործակալությունը  ահազանգ էր ստացել, որ գիշերը՝ ժամը 04:00-ի սահմաններում, շտապօգնությունը հրաժարվել է Երևանի Արցախի 14-ի Դ 10-րդ բնակարանի բնակիչ 73-ամյա Ասիա Գաբրիելյանին տեղափոխել հիվանդանոց՝ պատճառաբանելով նրա ծանր վիճակը։ Երկրորդ կանչը գրանցվել է ցերեկը, որի ժամանակ արդեն շտապ օգնությունը հիվանդին տեղափոխել է հիվանդանոց։

“Скорая” доставила 73-летнюю жительницу Еревана в медцентр “Эребуни” 12/27/2013 19:37 | Здоровье
Немногим ранее в информагентство “ФактИнфо” поступила информация о том, что “Скорая помощь” доставила 73-летнюю Асю Габриелян в медцентр “Эребуни”.
Выяснилось, что у пациентки имелось направление в медцентр “Армения”, но, поскольку состояние женщины врачи оценили как тяжелое, ее транспортировали в медцентр “Эребуни”.
Медики госпитализировали также супруга пациентки – Феликса Габриэляна – с диагнозом ишемическая болезнь сердца, кардиомиопатия.
Руководитель аппарата Минздрава Армении Сурен Кимоян, комментируя случившееся, отметил, что побеседовал с директором службы “Скорой помощи” Тагуи Степанян и выяснил, что пациентка была не транспортабельна ввиду ее физического состояния.
“Ей сделали соответствующую инъекцию и предложили родственникам госпитализировать женщину по прошествии 2 часов, поскольку в таком состоянии пациентка была нетранспортабельна”, - отметил Сурен Кимоян.
Отметим, что дочь пациентки сообщила, что врачи “скорой” не предлагали госпитализировать женщину через 2 часа.
Ранее появилась информация, что информагентство Фактинфо“ получило сообщение от гражданина, который рассказал, что сегодня ночью, в 04.00 служба “Скорой помощи” отказалась доставить Асю Габриелян, проживающую по адресу ул. Арцаха №14, в больницу, мотивировав свое решение “тяжелым состоянием пациентки”. Второй вызов был зарегистрирован днем. Прибывшая по вызову карета “скорой помощи” доставила женщины в больницу.