Տուժողի իրավահաջորդը դատավորի հորաքրոջ որդին է 12/27/2013 11:53 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մայիսի 15-ին Նոյեմբերյանի զորամասում շարքային Լյուքս Ստեփանյանին մահացու հրազենային վնասվածք պատճառելու մեջ մեղադրվող Դավիթ Խաչատրյանի գործով դատավոր Ռաֆիկ Մելքոնյանը, պարզվում է, ունեցել է անձնական շահագրգռվածություն, ուստիեւ՝ ինքնաբացարկ է հայտնել։
Դատավորն ունի արյունակցական կապ տուժողների հետ. տուժողի իրավահաջորդը նրա հորաքրոջ որդին է:
Ըստ այդմ՝ առկա է եղել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 90-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով սահմանված դատավորի ինքնաբացարկի հիմք, և դատավորը պարտավոր է ինքնաբացարկ հայտնել, եթե նա տեղյակ է այնպիսի փաստերի կամ հանգամանքների, որոնք կարող են ողջամիտ կասկած հարուցել գործով նրա անկողմնակալության մեջ, ինչը եւ տվյալ պարագայում արել է դատավորը:
Ինչպես ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր դատավորի ինքնաբացարկից հետո քրեական գործը մակագրվել է մեկ այլ դատավորի՝ Զոյա Զաքինյանին:

Судья по делу о гибели военнослужащего ВС Армении Люкса Степаняна взял самоотвод из-за родственной связи с правопреемником потерпевшего 12/27/2013 12:27 | Актуальная тема
Судья по делу Давида Хачатряна, обвиняемого в причинении смертельного огнестрельного ранения рядовому Люксу Степаняну в воинской части Ноемберяна 15 мая с.г., Рафик Мелконян, выясняется, имел личную заинтересованность, посему и заявил о самоотводе.
Судья состоит в кровной связи с потерпевшим: правопреемник потерпевшего приходится ему двоюродным братом.
Исходя из этого, по п . 3 ч. 1 ст. 90 Уголовно-процессуального кодекса Армении имелось основание для самоотвода судьи, и судья обязан заявить о самоотводе, если он располагает сведениями о наличии подобных фактов и обстоятельств, которые могут вызвать разумные подозрения в его небеспристрастности, что и сделал в данном случае судья.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, после самоотвода судьи уголовное дело поступило в производство судьи Зои Закинян.