Հայաստանում սերունդներն այլևս համերաշխ չեն 12/27/2013   15:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սերունդների համերաշխության սկզբունքից մենք հրաժարվում ենք»,-այսօր հայտարարեց ՀՀ վարչապետը` ներկայացնելով Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգին անցնելու կառավարության որոշումը:
«Այսուհետև ապահով ծերության համար պատասխանատվություն է կրում ոչ միայն պետությունը, այլ յուրաքանչյուր աշխատող քաղաքացի»,- ասաց Տ.Սարգսյանը՝ հավելելով. «Եթե դուք ունեք աշխատանք և եկամուտ, ապա դուք պարտավոր եք մտածել Ձեր ապահով ծերության մասին»:
Վարչապետը տեղեկացրեց նաև, որ Հայաստանում այսօր կա 500 000 աշխատող քաղաքացի, որոնք վճարում են  միասնական սոցիալական հարկ և սերունդների համերաշխության սկզբունքով այդ հարկերն ուղղվում են 550 000 թոշակառուներին կենսթոշակ վճարելուն: Վարչապետի խոսքով՝ այս համակարգն ապահով ծերություն չի ապահովում, և յուրաքանչյուր թոշակի անցնող հայտնվում է աղքատության շեմին:
Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը, Տ.Սարգսյանի համոզմամբ, այս հարցի միակ լուծումն է, իսկ բողոքներն այս հարցի շուրջ գործադրի ղեկավարը «քաղաքական սպեկուլյացիա» է որակում:
14:47 27/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը կներկայացնի այն հանգամանքները, որոնք կառավարությանը խանգարում են ավելի բարձր տնտեսական աճ ապահովել
20:21 18/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Սարգսյանն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանին
09:21 18/09/2013  |  Մամուլ«ՉՈՐՐՈԴ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅՈՒՆ»: Ոստիկանության քննչական խումբը մեկնեց Կիպրոս
16:28 04/07/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՖինանսների նախարարությունը կներկայացնի չարաշահումների սեփական փաստերը
21:12 25/06/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շարունակում է ապաքինվել տանը՝ բժիշկների հսկողության ներքո

Премьер-министр Армении назвал “политической спекуляцией” акции протеста против обязательных взносов в накопительные пенсионные фонды 12/27/2013   16:21  |  Лента новостей
“Мы отказываемся от принципа солидарности поколений”, - заявил премьер-министр Армении, комментируя решение Правительства о переходе к обязательной накопительной пенсионной системе.
“Отныне за достойную старость несет ответственность не только государство, но и трудящиеся”, - пояснил Т. Саркисян. Он также подчеркнул, что, “если у Вас есть работа и доход, то Вы обязаны позаботиться о своей обеспеченной старости”.
Премьер-министр сообщил, что сегодня в Армении 500 000 трудящихся, которые платят единый социальный налог и по принципу солидарности поколений эти средства направляются на выплаты 550 000 пенсионерам. По словам главы Правительства РА, граждане, вышедшие на пенсию, оказываются на краю бедности.
Обязательная накопительная пенсионная система, по убеждению Т. Саркисяна, единственное решение, а акции протеста против обязательных выплат глава Правительства считает “политической спекуляцией”.