Դատախազությունը Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի որդուն կալանավորելու որոշում է կայացրել 12/27/2013 12:31 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Թուրքիայում դեկտեմբերի 17-ի իրականացված «մեծ կաշառք» անվամբ օպերացիայի գործը վարող դատախազ Մուամմեր Աքքըշը հարցաքննության շրջանակներում վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որդուն՝ Բիլալ Էրդողանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքն ընտրելու մասին որոշում է կայացրել: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Ռադիքալ» թերթը:
Դատախազը Բիլալ Էրդողանին հարցաքննության կանչելու մասին Ստամբուլի ոստիկանությանը ծանուցագիր է ուղարկել, որտեղ նշված է 2014 թվականի հունվարի 2-ին Բիլալ Էրդողանի` Ստամբուլի գլխավոր դատախազություն ներկայանալու անհրաժեշտության մասին: Ծանուցման մեջ նշվում է, որ նշված ամսաթվին չներկայանալու, դեպքում քրեական դատավարության օրենսգրքի համաձայն, Բիլալ Էրդողանը բերման կենթարկվի:
Ինչպես նշված է ծանուցման մեջ, Էրդողանին հարցաքննության կանչելու պատճառը, ըստ գլխավոր դատախազության, շահույթ հետապնդող հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելու և դրան անդամակցելու վերաբերյալ նրա կասկածելի հայտարարությունն է:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին թուրքական «Օդա թիվի» լրատվականը, վկայակոչելով իշախանական պատգամավորներից մեկին, հայտնել էր, որ Էրդողանի որդին հեռացել է Թուրքիայից` նախապես իմանալով վերահաս օպերացիայի և իր հնարավոր կալանավորության մսին: Իսկ վարչապետ ԷրդողանըՊակիստանից վերադառնալիս ինքնաթիռում զրուցել էր «Սաբահ» թերթի թղթակցի հետ՝ ներկայացնելով իր կարծիքը հակակոռուպցիոն օպերացիայի վերաբերյալ:
Ըստ Էրդողանի՝ այս ամենի հետևում կանգնած են ավազակախմբերը, որոնք կապված են խորքային պետության հետ և իրեն փորձում են վնաս հասցնել իր որդու՝ Բիլալ Էրդողանին անունն արատավորելու միջոցով:

Коррупционный скандал в Турции: Прокуратура приняла решение взять под стражу сына премьер-министра Эрдогана 12/27/2013   17:09  |  Актуальная тема
В Турции расследующий дело об осуществленной 17 декабря масштабной антикоррупционной операции “Большая взятка” прокурор Муаммер Аккыш в рамках допроса принял решение об избрании в отношении сына Реджепа Тайипа Эрдогана Билала Эрдогана меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом сообщает газета “Радикал”.
Прокурор уже направил в полицию Стамбула повестку о вызове Билала Эрдогана на допрос. В повестке отмечается, что Билал Эрдоган должен 2 января 2014 года явиться в Генпрокуратуру Стамбула. В случае его отказа от явки в указанный срок, согласно Уголовно-процессуальному кодексу страны, Билал Эрдоган будет подвергнут приводу.
В качестве причины вызова сына премьера на допрос в повестке указываются сомнительные, по мнению Генеральной прокуратуры, заявления Билала Эрдогана о создании преследующей выгоду преступной организации и вступлении в ее ряды.
Напомним, что турецкий информационный сайт “Ода ТВ” со ссылкой на одного из провластных депутатов, сообщил, что сын Эрдогана уехал из Турции, заранее зная об операции и возможных арестах. А премьер-министр Эрдоган по возвращении из Пакистана побеседовал с корреспондентом “Sabah”. В интервью изданию он представил свою позицию касательно антикоррупционной операции.
Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что за всем этим стоят бандитские группировки, которые хотят навредить ему, опорочив имя его сына.